Loni přibylo penzijnímu fondu ING vedenému bývalým prezidentem Asociace penzijních fondů Jiřím Rusnokem zhruba 50 tisíc nových klientů. A to je velmi dobrý, byť nikterak ojedinělý, výsledek. Ovlivnila ho zejména penzijní reforma a měnící se podmínky pro nové klienty.

"V tom výsledku ale není zahrnut odliv klientů, který je také vysoký - zhruba stejný jako počet nových zájemců. Byli jsme jednoduše jeden z fondů, který doplatil na přesun klientů směrem k Allianz v prvním loňském pololetí," říká pro IHNED.cz Jiří Rusnok.

Jako klíčový důvod zmiňuje Rusnok nízké provize ING pro zprostředkovatele. Přes ně najde tento penzijní fond zhruba třetinu jeho budoucích klientů. "30 až 40 procent prodáme přes bankovní pobočky partnerské GE Money Bank, třetinu přes naše vlastní agenty, přes brokery. Vlastní přímý prodej dosahuje téměř 10 procent," doplňuje.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Čím si vysvětlujete loňský odliv klientů?

Nikdy jsme nepařili k těm, kteří platí zprostředkovatelům vysoké provize, nebyli jsme jejich oblíbenci. A je to i tím, že jsme bohužel měli dva špatné roky 2008 a 2009.

Ve zhodnocení fondu jsme tehdy byli mezi nejhoršími, byť dlouhodobě jsme nejúspěšnější. Ono to postihlo skoro všechny, ale nás relativně více - zejména proti těm, kteří byli štědřejší vůči zprostředkovatelům.

Na jaké úrovně se tedy v roce 2013 vrátíte?

Rozhodně na slabší léta z minulosti. Nových klientů budeme mít letos 15 až 20 tisíc. To je ale přirozené vzhledem k saturaci trhu a vzhledem k okolnostem, že už není koho do systému oslovit.

Případný pokles v nových klientech i v roce 2013 se bude týkat celého trhu?

Ano, myslím, že ano. Tam nebudou žádné rozdíly, ve druhém pololetí bude záležet, jaké bude zhodnocení za loňský rok. Vždy se objeví krátkodobá reakce, v Česku tato citlivost prostě je.

Máte pocit, že se rozdíly ve výkonnosti fondů přeceňují?

Například z Allianz udělali zprostředkovatelé modlu, že jen oni mají vysoké zhodnocení. V minulosti bývali velmi nízko, protože měli velmi konzervativní portfolio. To jim pomohlo v krizových letech – neměli takové ztráty jako my.

Toto trh prozatím hodně deformovalo. Teď budou pohyby u různých fondů odlišné. Od tohoto se teď osvobodíme.