Kdo z českých tenistů zahájí páteční dvouhry na cestě k obhajobě Davisova poháru? Zastupující kapitán Vladimír Šafařík už má jasno a s ním i jeho svěřenci. Hru na nervy soupeře ale rozehrává zdatně, konkrétní jména odtajní až na čtvrtečním losování. O Tomáši Berdychovi jako týmové jedničce není sporu, vedle něj vyrukuje buďto Radek Štěpánek, nebo Lukáš Rosol.

"Rozhodnutí bylo učiněno. Chci, aby hráči věděli dopředu, na co se mají připravit, a pokud se nestane nic mimořádného, nějaké zranění, tak by to mělo být tak, jak jsme se dohodli v šatně," řekl Šafařík na tiskové konferenci v Bělehradu. Tenisový svět tak bude moudřejší až ve čtvrtek hodinu po poledni.

Konkrétně neřekl, zda pošle v pátek na kurt ostříleného daviscupového harcovníka Štěpánka (44. ATP), nebo Rosola (47.). "Nechci být jako politik, že nebudu říkat něco do médií, ale nechci, aby to věděla druhá strana," vysvětlil Šafařík, který je ve finále kapitánem, protože kvůli plicní embolii nemohl přijet Jaroslav Navrátil.

Pro nominaci dvojky se nabízejí dvě varianty. Buď bude hrát proti čerstvému vítězi Turnaje mistrů Novaku Djokovičovi Štěpánek, aby se rozehrál na důležitou sobotní čtyřhru. Nebo nechá kapitán Štěpánka odpočívat, aby měl dost sil i na čtyřhru a případný pátý rozhodující zápas, a pošle na kurtu Lukáše Rosola.

"Cítím se skvěle," ujistil čtyřiatřicetiletý Štěpánek, který zátěž tří zápasů v řadě zvládl například loni v pražském finále, v kterém získal v rozhodující závěrečné dvouhře vítězný bod. Vzhledem ke čtyřhře je pro něj důležité se rozehrát. "Vždycky to tak bylo a vždycky je lepší, když člověk není na debla studený, ale je rozkoukaný, rozehraný a jde tam správně rozehřátý a sžitý s podmínkami," řekl.

Rosol letos pomohl týmu vybojovat postup společně s Berdychem ve Švýcarsku a důležité body přidal ve čtvrtfinále v Kazachstánu. Po horším období po Wimbledonu začal hrát na závěr sezony zase lépe. "Jsem vždy rád v týmu a snažím se pomoci, jak nejlépe umím. Kapitán určitě zvolí nejlepší variantu," pronesl Rosol.

Nemocný Navrátil jako přítel na telefonu

Šafařík diskutoval o nasazení do pátečních dvouher i s nemocným Navrátilem, kterého dnes propustili z nemocnice do domácího léčení. V šatně pak Šafařík rozhodnutí oznámil hráčům. "Pro mě to není úplně jednoduché, nechci říci, že se mi třásl hlas, ale jsem rád, že jsem to udělal a udělal relativně brzy, aby se mohli připravit. Je to důležité," řekl Šafařík.

Stále naopak není jasné, jak bude vypadat sestava Srbů. Druhý hráč světa Djokovič je jistý, ale Janko Tipsarevič netrénoval kvůli bolavé noze. V úvahu připadají Dušan Lajovič nebo Filip Krajinovič. Oba totiž v bělehradské aréně každý den pilně hrají.

"Potěšilo by nás, kdyby tam Tipsarevič nebyl, protože to je vynikající hráč, ale nesoustředíme se na to, kdo bude v jejich týmu. Soustředíme se na nás, abychom je byli schopni porazit, ať tam bude, nebo tam nebude," řekl Šafařík.

Tajemní zůstávají i Srbové

Na tiskové konference soupeře seděla za stolem s kapitánem Srbů celkem sedmička hráčů - Djokovič, Tipsarevič, Ilja Bozoljac, Lajovič, Krajinovič, Boris Pašanski a deblista Nenad Zimonjič. "Mám více variant a ještě den na rozhodnutí," řekl Obradovič k nominaci.

Tipsarevič dnes sice chodil po kurtu, ale místo rakety měl v ruce jen mobilní telefon. "Jsem v procesu uzdravování. Zkoušel jsem hrát, jestli to bude bolet. Nemám za sebou skvělé týdny, a pokud nebudu schopen nastoupit, v týmu nebudu. Až to budeme vědět, tak dáme vědět, jestli budu hrát," řekl šestatřicátý hráč světa.