Ostrý start do finálového souboje Davisova poháru se Srbskem čeká Radka Štěpánka. Hrdina loňského vítězného duelu zkusí v pátek potrápit srbskou jedničku Novaka Djokoviče. Ve druhé dvouhře se Tomáš Berdych utká s Dušanem Lajovičem, náhradníkem za zraněného Janka Tipsareviče. O pořadí zápasů rozhodl čtvrteční los v Bělehradu.

"Je těžké vyhrát Davisův poháru poprvé a ještě těžší je to obhájit, ale o to by bylo hezčí být na míse dvakrát za sebou. To by bylo krásné," řekl český kapitán pro finále Vladimír Šafařík, který v týmu obhájců titulu zaskočil za nemocného Jaroslava Navrátila.

Finále má papírově jasný scénář. Češi by měli stejně jako loni proti Španělům ve finále získat ve dvouhrách dva body přes dvojku soupeře a k tomu vyhrát čtyřhru. Jen těžko totiž budou porážet druhého hráče světa a vítěze Turnaje mistrů Djokoviče, který je ve formě a před cestou do Bělehradu vyhrál dvaadvacet zápasů v řadě.

Podle srbského kapitána Bogdana Obradoviče nemá finále favorita. "Stojí proti sobě letos dva nejlepší týmy. Češi hrají skvěle, respektujeme je a na druhou stranu věříme, že nám podpora fanoušků dodá energii. Máme výhodu povrchu, musíme hrát co nejlépe a mít i trochu štěstí, aby jsme mohli slavit," řekl Obradovič.

Štěpánek má s Djokovičem negativní bilanci 1:8 a letos s ním prohrál na Australian Open. "Hraje v neuvěřitelné formě. Kostí jednoho soupeře za druhým, sebedůvěru má určitě velkou a bude se chtít doma předvést," řekl Štěpánek, 44. hráč ATP.

"Začínám a doufám, že dokážu získat pro Srbsko první bod. Je důležité začít finále na vítězné vlně a pomůžu i Dušanu Lajovičovi, aby na něj nebyl tak velký tlak, protože se mu za stavu 1:0 bude lépe nastupovat," řekl Djokovič.

Od Berdycha se proti Lajovičovi, 117. hráče žebříčku ATP, očekává jistý bod, tak jako to česká jednička předvedla mimo jiné letos proti Švýcarsku a Argentině. "Jsem připraven pomoci přinést týmu co nejvíc bodů, co půjde," řekl Berdych v týdnu.

Česká jednička bude sázet na svoje zkušenosti z těžkých zápasů. "V Davis Cupu budou ještě víc než normálně rozhodovat zkušenosti, a těch mám víc. On určitě bude hrozně vyhecovaný a lidi ho poženou, o to člověk musí být ostražitější a hlídat si detaily, aby si ho osahal a věděl, co od něj může přijít," řekl Berdych.

Klíčový debl zatím na Rosola s Hájkem

Do sobotní čtyřhry český kapitán nahlásil zbylé dva hráče Lukáše Rosola a Jana Hájka, ale hrát budou, pokud se nikdo nezraní, Štěpánek s Berdychem. Ti mají v Davisově poháru skvělou bilanci 13:1. "Debl je jednoznačně nejdůležitější bod," je si vědom Berdych. Soupeři nahlásili pár Nenad Zimonjič, Ilja Bozoljac, je ale pravděpodobné, že jednoho z nich nakonec nahradí Djokovič.

Češi porazili srbskou dvojici ve čtyřhře DC v roce 2010 i loni. "Tentokrát to chceme změnit a budeme na kurtu klidně pět hodin," vyhlásil Zimonjič.

V neděli se proti sobě nejdříve postaví jedničky Berdych s Djokovičem a v případném pátém rozhodujícím utkání Štěpánek s Lajovičem.

Češi hrají třetí finále Davisova poháru za pět let. S vítěznou baráží v Rumunsku v září 2011 vyhráli už osmkrát v řadě a poprvé v historii mají šanci "salátovou mísu" obhájit. Slavnou trofej získali loni v Praze po výhře nad Španěly, navázali tak na triumf tehdejšího československého týmu s Ivanem Lendlem v roce 1980.

Los finále Davisova poháru 2013:

Pátek (16:00): Djokovič (2. ATP) - Štěpánek (44.), Lajovič (117.) - Berdych (7.),
Sobota (16:00): Zimonjič, Bozoljac - Hájek, Rosol,
Neděle (14:00): Djokovič - Berdych, Lajovič - Štěpánek.