Tomáš Berdych zvládl cestu z Melbourne do Ostravy, a český daviscupový tým se tak na letošní 1. kolo proti Nizozemsku připravuje kompletní. Čerstvý semifinalista Australian Open se k reprezentačnímu výběru připojil spolu s mladíkem Jiřím Veselým. Proti Nizozemsku pak Češi nastoupí od pátku do neděle.

Berdych a Veselý doplnili Radka Štěpánka a Lukáše Rosola. "V sobotu navečer jsem se vrátil z Austrálie. Od kapitána jsem dostal v neděli výjimku, abych si dovyřizoval nějaké věci a dnes jsem vyrazil za klukama," řekl novinářům Berdych. Na kurtu v ČEZ Aréně chce trénovat od úterý.

Sedmý hráč světa byl v minulém týdnu blízko první finálové účasti v Melbourne, ale nakonec skončil o kolo dříve na raketě pozdějšího vítěze Stanislase Wawrinky. Jeho finále s Rafaelem Nadalem sledoval alespoň v televizi. "Měl jsem to puštěné a po očku jsem to sledoval. Viděl jsem ten moment, kdy si Rafa něco udělal se zádama a pak se snažil přežít na kurtu, ale myslím, že Stan vyhrál zaslouženě," řekl Berdych.

Osmadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí se na finálovou bitvu a Nadalovo zranění odmítl dívat pohledem hráče, kterému utekl první grandslamový titul v kariéře. V semifinále mu k postupu chybělo pár míčů. "Pokaždé se může stát něco jiného, každý zápas je jiný. Řeším jen to, že zápas s Wawrinkou nedopadl. On skvěle servíruje a má skvělou mezihru," popsal Berdych hru svého přemožitele.

Berdych dorazil do zasněžené Ostravy s humorem

Wawrinka je pro něj už delší dobu hodně nepříjemným soupeřem. "Za poslední dva nebo tři zápasy jsem ho brejknul asi jenom jednou. Kdyby se ty tie-breaky sešly líp, mohlo to dopadnout jinak. Je to ale zase povzbuzující v tom, že jsou i jiní hráči než ta úzká špička, kteří mohou urvat grandslamový titul. Tohle je krásný důkaz," řekl Berdych.

Teď se český tenista začíná zaobírat svou budoucností v daviscupovém týmu. Z první světové desítky patří dlouhodobě k výjimkám, které startují v týmové soutěži. "Za tu spoustu let, které jsem tomu obětoval a po posledních dvou úspěšných ročnících si myslím, že je čas zařadit trochu více týdnů na to, abych kariéru mohl vylepšit. Nejsou to jen ty čtyři týdny se zápasy v Davis Cupu, ale týden po tom se taky nedá počítat, protože člověk je vyřízený a není připravený na to vrátit se do kolotoče turnajů. Někde to pak člověku chybí," řekl Berdych.

Na zápas s Nizozemskem ho ale prý moc přesvědčovat nemuseli. "Je to o tom, že můžeme hrát před domácím publikem a chci pomoct týmu, abychom po těch dvou úspěších třeba nemuseli bojovat o záchranu a nehráli baráž. Bylo by fajn tu sérii devíti výher dorazit desítkou a pak se uvidí, co bude dále," řekl Berdych.