Radek Štěpánek zahájí cestu českých tenistů za daviscupovým hattrickem. Domácí dvojka se v páteční úvodní dvouhře duelu 1. kola s Nizozemskem utká od 15:00 s Robinem Haasem. Po nich nastoupí na tvrdém povrchu ostravské ČEZ Areny ke druhému utkání Tomáš Berdych a Igor Sijsling. O pořadí zápasů rozhodl čtvrteční los na Nové radnici.

Čeští tenisté mají v držení slavnou stříbrnou "salátovou mísu" už dva roky. Poprvé vyhráli Davis Cup v roce 2012 po dlouhých 32 letech a loni dokázali titul obhájit. Celkem už v soutěži zvítězili devětkrát po sobě. "Hrajeme doma, na ostravské publikum se těšíme a zkusíme vyhrát i podesáté," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

Česko - Nizozemsko

Pátek (15:00):
Štěpánek (50. ATP) - Haase (46.), Berdych (7.) - Sijsling (62.).

Sobota (14:00):
Rosol, Veselý - Rojer, De Bakker.

Neděle: (13:00):
Berdych - Haase, Štěpánek - Sijsling.

Pětatřicetiletý Štěpánek, světová padesátka, se s Haasem (o čtyři místa lépe postaveným v žebříčku) dosud nestřetl. "Začínáme zase od nuly. Všechny krásné vzpomínky na poslední dva finálové úspěchy musejí jít stranou. Budeme se snažit získat tři body a projít dál. Nebude to ale jednoduché," řekl Štěpánek.

"S Haasem se známe z turnajů. Hraje nátlakovou hru, spoléhá se na servis a forhend. To jsou takové základní rysy. Nejdůležitější bude každopádně můj výkon, na ten se soustředím. Budu se snažit podat nejlepší výkon," řekl Štěpánek.

Štěpánek z posledních devíti českých vítězných zápasů šestkrát začínal. "Čekal jsem, že přijde změna, ale nenastala," pousmál se nad tím, že prohrál s týmem sázku, protože si myslel, že tentokrát hrát první v pátek nepůjde. "My to moc neřešíme, jestli začíná ten nebo ten, ale bylo by krásné v té statistice pokračovat."

Berdych nastoupí proti Sijslingovi v Davisově poháru ke svému jubilejnímu 60. zápasu. Jeho taktika je jako vždy daná. "Důležitý bude můj výkon. Na tři vítězné sety je prostor soupeře přečíst. Já se stejně chci hlavně soustředit na sebe, abych hrál dobře a pomohl ke třem potřebným bodům," řekl Berdych, pro něhož může být zápas s Nizozemskem v Davis Cupu na nějaký čas poslední.

Semifinalista Australian Open v Ostravě začátkem týdne naznačil, že po jedenácti letech v reprezentaci uvažuje o tom, že si dá daviscupovou pauzu.

Do čtyřhry český kapitán Navrátil nahlásil zbylé dva členy týmu Lukáše Rosola a Jiřího Veselého, ale hrát by v sobotu měli Berdych a Štěpánek. "Můžu nasadit své nejlepší hráče, což je základ pro zápas jako je tenhle. Jsme připraveni jít do zápasu naplno," řekl nizozemský kapitán Jan Siemerink.

Na páteční zápasy je vyprodáno, na sobotu ještě zbývá asi 300 vstupenek. Jen Štěpánek bude mít v hledišti na padesát blízkých a kamarádů. "Všechno se podařilo sehnat a jsem za to rád," usmál se tenista.

S Nizozemskem mají čeští tenisté pozitivní bilanci čtyř výher a jedné porážky. Naposledy Nizozemce porazili v baráži před osmi lety a byl u toho i Berdych.

Vítěz utkání narazí ve čtvrtfinále na lepšího ze zápasu Japonska s Kanadou, která hraje oslabena bez Milose Raonice a ve dvouhrách chybí i Vasek Pospisil. Češi by v obou případech cestovali začátkem dubna na půdu soupeře.