Čeští tenisté postoupili do čtvrtfinále Davisova poháru. O vítězství obhájců titulu nad Nizozemskem v Ostravě rozhodl Tomáš Berdych, který dnes zdolal Thiema de Bakkera 6:1, 6:4 a 6:3 a zajistil svěřencům kapitána Jaroslava Navrátila vedení 3:1. Držitelé "salátové mísy" z posledních dvou let vyhráli v Davis Cupu podesáté za sebou, o semifinále budou hrát 4. až 6. dubna v Japonsku.

Osmadvacetiletý Berdych se podílel na všech třech bodech v duelu proti Nizozemcům. V pátek smetl Igora Sijslinga a s Radkem Štěpánkem vydřeli po čtyřech hodinách výhru i v sobotní čtyřhře nad Robinem Haasem a Jeanem-Julienem Rojerem.

"Důležitá je výhra, protože první kolo je po úspěšných dvou letech těžké. Hráli jsme doma, chtěli se předvést co nejlépe a vyhnout se zářijové baráži, což se nám povedlo. Je to ten nejlepší možný start daviscupové sezony," řekl Berdych.

Do úvodní dnešní dvouhry poslal nizozemský kapitán Jan Siemerink na Berdycha místo unaveného Haaseho až 139. hráče světa de Bakkera. Ten sice loni na antuce v Bastadu českou jedničku porazil, ale v ČEZ Areně mu světová sedmička nedala šanci.

Cestu ke své osmadvacáté singlové daviscupové výhře začal semifinalista Australian Open Berdych rázně. Za čtvrt hodiny vedl v prvním setu 5:0 a vyhrál dvacet z 22 výměn. "On nastoupil vlažný, nedal míč dvakrát přes síť. Já se snažil jen vracet balony, což stačilo," řekl Berdych České televizi. "Byl jsem na něj nachystaný a taky to tak vypadalo. Jsem rád, že jsem to dobře zvládl," uvedl.

Další dva sety už neměly tak jasný průběh, ale Berdych měl vývoj pod kontrolou. Jen v závěru třetí sady lehce zaváhal a přišel o servis. Vzápětí vzal De Bakkerovi podání již pošesté v utkání a po hodině a tři čtvrtě zápas ukončil.

Otázkou je, zda Berdych pojede do Japonska, neboť vážně uvažuje o tom, že po úspěšných letech v daviscupovém týmu dá na čas přednost individuální kariéře. "Teď si chci užít vítězství a co bude dál, to teprve uvidíme," řekl Berdych.

Japonsko bude hrát čtvrtfinále Davisova poháru poprvé v historii. Tým okolo osmnáctého hráče světa Keie Nišikoriho využilo v 1. kole okolností a v Tokiu porazilo oslabenou Kanadu, které chyběl zraněný Milos Raonic.

S Japonskem mají Češi vyrovnanou bilanci 1:1, ale oba zápasy hrané v Praze se uskutečnily před druhou světovou válkou. V roce 1930 vyhráli Japonci, o pět let později zvítězili Josef Caska, Roderich Menzel, který má z českých hráčů historicky nejvíce vítězství v daviscupových dvouhrách (40), a Ferenc Maršálek.