Tisíce Čechů na poslední chvíli spěchají do penzijních fondů, nebo si uzavírají přes internet smlouvy o spoření na stáří. Velkým lákadlem je totiž fakt, že od začátku prosince už nebude možné uzavřít penzijní připojištění se současnými podmínkami.

Hlavní výhody, o které očividně Češi nechtějí přijít, spočívají v možnosti vybrat si část naspořených peněz už po 15 letech spoření a garance takzvané černé nuly. Tedy jistoty, že se fond nedostane ani krátkodobě do ztráty, nebo ji fond klientovi dorovná. To sice znamená jistotu, ale na druhou stranu i opatrné investiční strategie a tím pádem nízké výnosy. 

Garance černé nuly a možnost dostat se ke svým penězům dříve než v penzi, ale Čechy táhne víc než možný vyšší výnos. Penzijní fondy tak nyní potvrzují výrazný nárůst poptávky. 

"Zájem o uzavření smlouvy je mimořádně vysoký, naše firma funguje na plné obrátky. Sjednáváme desítky tisíc nových smluv měsíčně a nárůsty jsou o stovky procent vyšší než v předchozích měsících. Čekám, že zájem bude v posledních dnech gradovat až do historických rekordů Penzijního fondu České pojišťovny," říká Tomáš Matoušek z Penzijního fondu České pojišťovny.

Podobný vývoj potvrzují i další společnosti. "Pokud se podíváme na poslední měsíce, tak v září vzrostl počet klientů téměř o 10 tisíc, v říjnu o více než 21 tisíc a v listopadu se očekává vstup minimálně 40 tisíc nových klientů," doplňuje Martin Podávka z Allianz PF.

Podle něj přitom mají zájem o spoření všechny věkové skupiny. "Do penzijního připojištění vstupují klienti každého věku, a to i ti čerstvě plnoletí. V posledních dnech do Allianz přichází zhruba 1500 nových smluv denně," dodává Podávka. "Za poslední týden si uzavřelo novou smlouvu přes sedm tisíc klientů, tedy tolik jako během roku v průměru za celý měsíc," doplňuje Aleš Poklop z PF České spořitelny.

Na sjednání penzijního připojištění je čas už jen do konce listopadu. Rozhodné je přitom datum na smlouvě, to musí být nejpozději 30.11. kdo bude smlouvu zasílat poštou, musí si ohlídat, aby razítko mělo nejpozději toto datum. U většiny penzijních fondů pak může smlouva dorazit až na začátku prosince.

"Jako vždy i nyní nechávají Češi vše na poslední chvíli. Sledujeme tak výrazný nárůst zájmu o sjednávání penzijního připojištění i navýšení měsíčních úložek. Mezitýdenní nárůst je více než o 100 procent a poslední týden očekáváme naprostou "penzijní hysterii"," uvedl Martin Špaček ze společnosti FSS.


Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Za stávajících podmínek to je možné už jen do konce listopadu. Zjistěte optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.>> Průvodce penzijním připojištěním


 

Zástupci jednotlivých penzijních fondů a poradenských společností také čekají, že skutečné penzijní „šílenství“ teprve přijde. "Nejvyšší objemy smluv čekáme v posledním týdnu v listopadu. Ze zkušeností víme, že velká část lidí nechává sjednávání nových smluv na poslední možnou chvíli," říká Jan Macek ze společnosti Rentia.

A například ING se na to i připravuje.  "Očekáváme zvýšený zájem o penzijní připojištění. Za tímto účelem jsme posílili služby v rámci call centra," říká Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu.

Kromě zakládání nových smluv si lidé chodí i zvyšovat měsíční příspěvky. Od ledna se totiž změní i pravidla pro státní příspěvky a posune se hranice, od které je na státní dotaci nárok. "Klienti v posledních dnech navyšují i příspěvky na stávající smlouvy," říká Eva Šebestová, mluvčí společnosti AXA. Změnit si měsíční úložku je ovšem možné kdykoli i v příštím roce.