Tento rok se podle všeho ponese v oblasti hypoték pod hlavním heslem "refinancování".

Například podle odhadů UniCredit Bank může letos až 6 z 10 Čechů s hypotékou změnit banku, která jim na bydlení půjčila.

V praxi se tak může jednat až o 100 tisíc klientů, kterým letos končí tříleté či pětileté fixní období u hypotéky. Co ale dělat v případě, že nepatříte do letošní "várky", a přesto máte nutkání s tím něco udělat? 

Mají klienti, kteří vlastní hypotéku, avšak termín jejich refixace je třeba až za dva roky, "šanci" nějak využít stávající výhodné situace na trhu hypotečních úvěrů?

Pokud patříte mezi nedočkavce s horkou hlavou a máte v tomto období fixaci platnou a nekončí vám, máte u každé banky samozřejmě možnost ukončit svoji hypotéku takzvaným předčasným splacením.

"Je však třeba mít na zřeteli, že banky za tento krok účtují významné penále, které se odvozuje většinou od zůstatku hypotéky, takže takovéto ukončení hypotéky v rámci trvání fixace u valné většiny klientů nedává ekonomický smysl," upozorňuje Jan Kruntorád, generální ředitel společnosti Gepard Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték.

Klientům, kteří uzavřeli hypotéku před dvěma lety s fixací na 5 let, a nyní by měli zájem o lepší podmínky, lze podle něj tedy jen doporučit, aby řádně spláceli svůj závazek dle podmínek uzavřených v úvěrové smlouvě. Případné ukončení smluvního vztahu v rámci fixace by totiž mělo za následek výrazné vícenáklady v řádu desítek či stovek tisíc.

Mnohé banky totiž účtují za předčasné splacení hypotečního úvěru třeba až 5 % za každý započatý rok zbývající do konce fixace úrokové sazby.

Banky se pak ve svých vyjádřeních na dotaz IHNED.cz obecně shodly, že k jakýmkoliv žádostem klientů přistupují "individuálně". A je třeba přiznat, že v tomto případě je faktem, že jim opravdu nic jiného nezbývá, neboť hypotéka je silně unikátní produkt nastavený každému dle jeho potřeby. 

 Srovnání hypoték


Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše on-line porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku.>> Spočítat cenu hypotéky


 

Například Česká spořitelna dle svého vyjádření nabízí svým stávajícím klientům takzvanou standardní konsolidaci hypoték. Tedy možnost sjednat si novou hypotéku za účelem splacení té stávající.

Hypoteční banka nabízí domluvu úrokové sazby až 12 měsíců před koncem období fixace stávající sazby, UCB garantuje stávající úrokovou sazbu až do konce letošního roku, Equa bank či Komerční banka vám pak sazbu nabídnou až 6 měsíců předem...

Mluvčí UCB Petr Plocek k tématu doplnil: "Nelze jednoznačně říci, že se předčasné refinancování úvěru klientům vyplatí, protože vše se odvíjí od výše mimořádné splátky do konce fixace."

Pokud vás tedy opravdu zajímá, jestli máte šanci využít nynějších nabídek úroků u hypoték, neměli byste se bát a měli byste napřed vyrazit za svým bankéřem/poradcem nechat si svůj případ propočítat. Rozhodně se do ničeho nevrhat po hlavě a jen proto, že "soused to má taky", nebo pod tlakem "výhodné situace na trhu".