Odvážný risk se vyplatil. Oštěpař Vítězslav Veselý v moskevské kvalifikaci vynechal třetí pokus. Neměl sice hozený limit 82,50 metru, ale rozhodl se šetřit bolavé koleno, které zatížil dvakrát, neboť první daleký hod přešlápl. Nakonec měřený výkon stačil. I proto Veselý věří, že to bude ve finále i přes tréninkový výpadek dobré.

Chtěl hodit jen jednou a málem se mu to povedlo. Jenže pauza se podepsala na jeho rozběhu, který neustál a přešlápl pokus na hranici 88 metrů. "Byla to škoda. Byl jsem blíž čáře, než jsem myslel," uvedl. Nevěděl jsem, na čem jsem, tak jsem si myslel, že běžím pomaleji a bude tam dost prostoru. Jenže nebylo," komentoval Veselý přešlap. "Pro koleno by bylo lepší, kdybych ten druhý jít nemusel," řekl.

Ocitl se v nezáviděníhodné situaci. Pokud by se mu druhý pokus nepovedl, koledoval by si o průšvih. Proto radši vsadil na jistotu. "Hlavně kvůli tomu přešlapu. Byl to hodně špatný hod, běžel jsem na to opatrně, zmatkoval jsem, ale stejně to letělo daleko. Nechtěl jsem připustit drama, naštěstí to letí, i když to hodím špičkou dozadu. To je dobře," řekl s úlevou.

V letošní sezoně už jeden návrat po zranění zažil. Na konci června na mítinku Diamantové ligy si natáhl přitahovač stehna a raději dva týdny odpočíval a vynechal závody. Po dvaceti dnech se vrátil na další Diamantové lize v Monaku a hodil svůj nejlepší letošní výkon 87,68 metru.

Nyní je situace hodně podobná. Na konci července ho začalo bolet koleno a musel opět dva týdny pauzírovat. Dnes se vrátil do soutěžního režimu a hodil stejně daleko jako v Monaku, v posledním závodu před šampionátem, i když s přešlapem. "Bude to dobré," řekl po dnešní kvalifikaci.

S postupem podle svých slov příliš nehazardoval. "Tak na 90 nebo 95 procent to bude stačit," říkal ještě předtím, než začala házet druhá skupina. "Když to nevyjde, bude průšvih," říkal. Nakonec mohl zůstat klidný, z "béčka" ho přehodil jediný soupeř a Veselý postoupil do finále z pátého místa.

Favorit s bolavým kolenem

Navzdory bolavému kolenu je mistr Evropy považován za favorita. Vždyť má čtyři z šesti nejdelších hodů sezony. Po dvou čtvrtých místech z MS v Tegu před dvěma lety a olympijských her v Londýně se už chce postavit na stupně vítězů. "Půjdu po zlatu," říkal ještě před několika týdny.

Nyní ho ale brzdí koleno. "Mám v sobě prášek, malinko tam něco pociťuju, ale bude to dobré," uvedl optimisticky. "Uvidí se večer. Teď to musím rychle zaledovat, aby mi to nenapuchlo," řekl. "Pak si ho dám nahoru a nebudu chodit. Hodím záda do postele, vezmu knížku, a když se dobře vyspím, otok je menší. A budu spát až do finále," prohlásil.

Vyhnout se londýnské nervozitě

Spánek, to je však jeho strašák. Celou kariéru s ním má problémy, také loni v Londýně před finále dva dny nemohl pořádně odpočívat, nejspíš i vinou nervozity. V Moskvě to bylo snad ještě horší. Uléhal v jedenáct a probudil se ve dvě ráno. A už neusnul. "Tak jsem čekal na snídani, jenže otvírají až v šest," pokrčil rameny.

Opět nejspíš zaúřadovala nervozita. "I v sektoru jsem to hodně prožíval, zatmívalo se mi před očima. Asi z toho, že jsem nevěděl, na čem jsem po tom výpadku," přemítal. "Jak jsem nezávodil, tak to se mnou mávalo. Nebyl jsem si tak jistej v kramflecích. Doufám, že to bude lepší ve finále. Ale jede mi kotník, takže to bude dobré," věří svěřenec Jana Železného.