PRAHA 15.listopadu (iHNed)- Dosud nasbírali tři a půl tisíce jmen za jediný týden. Míst, kde občané mohli svůj názor podpořit podpisem u malého stánku s poutačem a letáky, bylo minulý týden několik: V Praze, v Brně a Olomouci. Z ostatních měst posílali občané podpisové archy poštou nebo přes internet.
"Původně šlo o nápad tří až čtyř lidí, kamarádů, kteří se znají z dob studií, a postupně se okruh lidí rozšířil. Přemýšlet o petici jsme začali zhruba od 6. října, kdy se Evropská komise rozhodla začít přístupová jednání s Tureckem. Když jsme viděli, jak se formuje stanovisko české vlády, rozhodli jsme jednat," říká David Grešák, člen petičního výboru a hlavní organizátor.
Výbor předá podpisové archy premiérovi Stanislavu Grossovi v úterý 16. listopadu před zahájením schůze vlády. "Jde nám o to, aby vláda ČR 17. prosince 2004 na summitu Evropské unie hlasovala proti zahájení přístupových rozhovorů s Tureckou republikou o jejím členství v EU." říká Grešák. Podle petičního zákona má vláda jeden měsíc na rozhodnutí o předaném dokumentu.
"V dlouhodobějším horizontu zatím nepřemýšlíme," dodal Grešák.
Hlavní body petice poukazují na porušování lidských práv v Turecku, ekonomickou nestabilitu země, geografickou polohu, nebezpečí přílivu přistěhovalců, populační růst Turecka a dotýká se otázky nejasného určení role náboženství v řízení státu. Grešáka v odlišném náboženství, islámu, problém nevidí.
Petici podpořilo také několik osobností veřejného života, na příklad Alexander Tomský, ředitel nakladatelství Akademie věd ČR.
Nejsou sami
Podobný názor jako organizátoři Petice proti vstupu Turecka do EU mají v Česku i další organizace. Ekumenická rada církví v České republice, která sdružuje některé protestantské a pravoslavné církve, píše ve veřejném prohlášení: překážka vstupu Turecka do EU nespočívá v odlišném náboženství, protože jeho možný vstup "může položit základy k vybudování mostu mezi křesťanským a muslimským světem". V Turecku jsou ale podle prohlášení porušovány základní svobody a lidská práva, přetrvává rozpor mezi některými přijatými zákony a jejich uváděním do života a situace křesťanských menšin je "znepokojivá". Unie se "musí se vyvarovat jakýchkoli možných dvojích standardů v posuzování kandidátských zemí". Podle ekumenické rady je nutné nadále o Turecku debatovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist