Máte pravdu, tento týden ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo a rozeslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nového zákoníku práce (dále ZP). Bude tedy ještě nějakou dobu trvat, než nová úprava projde celým legislativním procesem a vejde v život.

Podle tiskové zprávy ministerstva je potřeba zcela nového kodexu zdůvodněna tím, že současný ZP patří k našim nejdéle platným právním předpisům - byl schválen v roce 1965 a nabyl účinnosti ke dni 1. ledna 1966, tedy před 40 lety, byl už mnohokrát, zejména v posledních 15 letech, novelizován - k dnešnímu dni 42krát, a jelikož se situace v pracovněprávní oblasti neustále vyvíjí, je potřeba na tuto skutečnost reagovat, a to právě novým zákonem.

Ministerstvo vypracovalo nejen návrh nového ZP, ale také návrhy zákona, kterým se upravují další požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích, zákona o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti vykonávané mimo pracovněprávní vztahy, a zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím ZP. Nová úprava by měla odrážet potřeby tržního hospodářství a eliminovat zažité rovnostářství mezi zaměstnanci. V žádném případě to ale neznamená porušení zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace zaměstnanců. Všem zaměstnancům bude ze zákona vyplývat právo na tzv. minimální sociální standard.

Zatímco současná právní úprava je postavena na principu „co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nové úpravy pracovněprávních vztahů, především nového ZP, má být zakotvení nové zásady „co není zakázáno, je dovoleno". To podle ministerstva umožní větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a výrazně posílí princip smluvní volnosti účastníků těchto vztahů. Větší liberalizace pracovněprávních vztahů má propojit úpravu ZP s úpravou občanského zákoníku při využití delegační zásady. To by se mělo projevit v úpravě obecných právních otázek, což má eliminovat dosavadní neodůvodněné rozdíly mezi pojetím ZP a občanského zákoníku.

Nově bude ZP obsahovat zákony, které dosud „stály" samostatně, a z tohoto věcného pohledu bude úspornější. Dosavadní a nový ZP se budou vedle zakotvení nové zásady „co není zakázáno, je dovoleno" odlišovat v mnohém.

 

JUDr. Hana Rýdlová, šéfredaktorka časopisu Právní rádce