Internacionalizace hospodářské činnosti přináší podnikatelům vedle celé řady výhod i některá rizika plynoucí z mezinárodního obchodu. Jedním z nich je i tak zvané měnové riziko, jehož podstata spočívá v časovém nesouladu mezi okamžikem realizace obchodu a inkasa příslušné částky v cizí měně.
Při pronikání na zahraniční trhy jsou domácí vývozci v důsledku silného konkurenčního tlaku na světových trzích často nuceni dodávat své zboží na obchodní úvěr, jenž vzniká, je-li zahraničnímu odběrateli zboží a služeb umožněn odklad plateb.
Domácí vývozce získává pohledávku v zahraniční měně, čímž se ovšem vystavuje měnovému riziku. Jestliže se totiž do doby splatnosti pohledávky změní měnový kurs, změní se samozřejmě také korunová cena uvedené pohledávky. V případě zhodnocení domácí měny korunová cena pohledávky klesá, a tak vývozce utrpí kursovou ztrátu. Naopak při znehodnocení domácí měny korunová cena pohledávky roste, a vývozce dociluje kursového zisku. Domácí exportéři se tedy zpravidla obávají zhodnocení domácí měny.
Pozice importérů je analogicky opačná. Dovozci obvykle získávají obchodní úvěry na odebrané zboží, čímž jim vznikají závazky v zahraniční měně. Korunová cena těchto závazků kolísá s tím, jak se mění aktuální měnový kurs. Pokud se domácí měna zhodnocuje, korunová cena závazků klesá a dovozci dosahují kursového zisku, kdežto při znehodnocení domácí měny korunová cena závazků roste a importéři musí nést kursovou ztrátu. Dovozci se proto zpravidla obávají znehodnocení domácí měny.

Možné zajištění
Ať už se podnikatel obává znehodnocení, nebo zhodnocení domácí měny, existence měnového rizika vnáší do podnikatelské aktivity značný prvek nejistoty. Ani exportéři ani importéři nejsou schopni předem přesně stanovit své budoucí finanční toky v korunovém vyjádření, což může negativním způsobem ovlivnit finanční řízení firmy.
Řada podnikatelů se proto snaží proti kursovému riziku zajistit. K zajištění proti měnovému riziku (tzv. hedging) mají přitom k dispozici pestrou paletu rozmanitých instrumentů.
Nejjednodušší formou zajištění je takzvaný přirozený hedging, jenž spočívá v tom, že exportéři mají vedle pohledávek v cizí měně také určité závazky v této měně. Měnovému riziku je pak samozřejmě vystavena pouze hodnota čistých pohledávek v cizí měně. Přirozené zajištění tedy neumožňuje úplnou eliminaci měnového rizika.
K té by došlo pouze tehdy, pokud by se hodnota pohledávek v cizí měně přesně rovnala hodnotě závazků v této měně, a to jak z hlediska výše pohledávek a závazků, tak i z hlediska jejich splatnosti. Tak přesné spárování finančních toků v cizí měně však obvykle nebývá přirozeným důsledkem hospodářské činnosti.
Poměrně vhodným zajištěním měnového rizika je nákup nebo prodej příslušné měny na termínovém trhu prostřednictvím finančních zprostředkovatelů. Jde o typický termínový kontrakt, jehož všechny podstatné náležitosti jsou sjednány již dnes, vypořádán však bude až v budoucnu.
Dnes se tedy stanoví měna, kterou chceme nakoupit (prodat), částka kontraktu a cena, kterou v případě měnových obchodů představuje tzv. forwardový (budoucí) měnový kurs. Dále je nutné určit termín, k němuž má být obchod realizován. Z hlediska měnového rizika je důležité, že je možné na termínovém trhu fixovat již k dnešnímu datu měnový kurs, za nějž budeme v budoucnu prodávat (nakupovat) zahraniční měnu. Pokud tedy exportér očekává inkaso jeden milión eur za tři měsíce, může již dnes tyto prostředky na termínovém trhu prodat za koruny. Měnové riziko tak zaniká, jelikož exportér má již dnes zajištěný kurs, v němž bude za tři měsíce eura za koruny směňovat. Importér může analogicky zajistit svůj závazek v cizí měně proti kursovému riziku termínovým nákupem příslušné částky v cizí měně.

Forwardové kursy
Forwardové kursy se zpravidla nerovnají aktuálnímu měnovému kursu. V rozdílech se zrcadlí jak očekávání ohledně budoucího vývoje, tak i rozdíly ve výši domácích a zahraničních úrokových sazeb. Hodnoty forwardových kursů pravidelně zveřejňuje ČNB na svých internetových stránkách.
Autor působí na Katedře mezinárodního obchodu VŠE Praha

Měnové riziko v zahraničním obchodě

Příčinou jsou dodávky na úvěr
Domácí vývozce získá pohledávku v zahraniční měně. Zhodnotí-li do doby splatnosti domácí měna, korunová cena pohledávky klesá a vývozce utrpí kursovou ztrátu.
Dovozci se naopak obávají znehodnocení domácí měny. Pokud domácí měna zhodnocuje, korunová cena závazků klesá, což jim přináší zisk.
Jak se kursovému riziku bránit
Nejjednodušší formou zajištění je takzvaný přirozený hedging. Exportéři mají pohledávky i závazky v cizí měně, měnovému riziku je tedy vystavena pouze hodnota čistých pohledávek v cizí měně.
Účinným zajištěním je nákup (prodej) cizí měny na termínovaném trhu prostřednictvím finančních zprostředkovatelů. Dnes se stanoví měna, kterou chceme nakoupit (prodat), částka kontraktu, budoucí (forwardový) měnový kurs a termín, k němuž má být obchod realizován. Firma má tak dopředu zajištěný kurs, v němž bude v budoucnu prostředky v cizí měně směňovat za koruny.