Máte pravdu, sněmovna schválila ve třetím čtení hned tři poslanecké návrhy, na kterých spolupracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí a které budou mít významné dopady na rodiny s dětmi. Změny zákonů se nyní postupují senátu a dále k podpisu prezidentovi.
První změna se týká zákona o státní sociální podpoře, konkrétně nároku na rodičovský příspěvek. Podle informací uveřejněných na webu ministerstva práce a sociálních věcí by od 1. ledna 2006 měli mít rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek, možnost umístit své dítě starší tří let do mateřské školy nebo obdobného zařízení na čtyři hodiny denně, aniž by ztratili nárok na tuto dávku. Pro děti mladší tří let zůstává možnost navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení po dobu pěti dnů v kalendářním měsíci. Nezměněna zůstává také úprava možnosti navštěvovat uvedené zařízení čtyři hodiny denně, existují-li u dítěte nebo rodičů závažné zdravotní důvody.
Změna tohoto zákona umožní výplatu rodičovského příspěvku ženě, která je ve výkonu vazby a má u sebe dítě, o něž se stará. Dosavadní úprava umožňuje výplatu této dávky jen ženě, která je ve výkonu trestu odnětí svobody.
Druhá změna se dotýká zákoníku práce, zákona o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění a zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kterou se rozšiřuje možnost čerpat mateřskou (rodičovskou) dovolenou v případech svěření dítěte do náhradní rodinné péče. Podle platné právní úpravy mohou osoby, které převezmou dítě do náhradní rodinné péče, pobírat peněžitou pomoc v mateřství nejdéle do osmi měsíců věku dítěte. Poté mohou rodiče pobírat pouze rodičovský příspěvek, který je zpravidla výrazně nižší. Změna, kterou schválili poslanci, umožňuje čerpat rodičovskou dovolenou a pobírat peněžitou pomoc v mateřství po dobu 22 týdnů i při převzetí dítěte staršího, nejdéle však do sedmi let jeho věku.
Poslední změna (zákona o státní sociální podpoře) se týká rodin, které mají v pěstounské péči tři a více dětí nebo alespoň jedno dítě s těžkým zdravotním postižením. Jejím cílem je podpořit tyto rodiny, a to především tím, že se doba výkonu pěstounské péče bude posuzovat jako doba účasti na nemocenském a důchodovém pojištění.

JUDr. Hana Rýdlová, šéfredaktorka časopisu Právní rádce