Získat úvěr v jednotkách nebo malých desítkách milionů korun pro dlouhodobě prosperující podnik a jasný záměr s kvalitní zárukou nemovitostmi dnes už umí snad každý podnikatel. Zprostředkovatelé úvěrů a finanční poradci jsou tak vyhledáváni převážně v úvěrových případech, kdy podnikatelova banka odmítla profinancování.

Logika jednotného přístupu bank

Po politických změnách před patnácti lety byly banky hozeny do tržního prostředí bez předchozích zkušeností s komerčním úvěrováním a s politickým tlakem poskytovat snadný přístup k privatizačním úvěrům. Okolo poloviny devadesátých let začalo být neúnosné zatížení našich bank nedobytnými úvěry. A vedle nákladné sanace nedobytných úvěrů z veřejných zdrojů došlo k extrémnímu zpřísnění úvěrové politiky. Dodnes tak v českém bankovnictví přetrvává silné omezení rozhodovacích pravomocí lokálních poboček bank. Velké úvěry v řádech stovek mil. Kč projednávají přímo centrály, zatímco menší úvěry v jednotkách a malých desítkách mil. Kč podléhají jednotným pravidlům automatizovaného vyhodnocení pobočkami.

Zjednodušeně řečeno, pokud na pobočce banky navkládají parametry menšího úvěrového případu do své tabulky a počítač řekne "ne", nedá se s tím nic dál dělat. Automatizovaný vyhodnocovací mechanismus nikdy nedokáže zcela logicky reagovat na individuální charakteristiku každého úvěrového případu a bankám se ho rozhodně nevyplatí měnit vždy, když zamítne dobrý úvěr. Stejně tak se nemůže vyplatit individuální projednání takového malého úvěru na centrále banky o několik hierarchických úrovní výše, než jsou úvěry obdobné velikosti běžně projednávány.

Individuální přístup v družstevní záložně

Individuální přístup již k úvěrům v řádech milionu Kč se může vyplatit jen v menší finanční instituci s jednodušší strukturou rozhodování. Právě to je tržní segment pro družstevní záložny. Co do objemu vkladů je nyní největší z nich Fio, družstevní záložna, která se v oblasti podnikatelských úvěrů velikostně zaměřuje na úvěry od 5 do 30 mil. Kč, i když v některých případech poskytuje prostředky už od 1 mil. Kč a až do 50 mil. Kč.

Obecnými požadavky záložny na úvěr jsou stejně jako v bankách kvalitní zajištění a prosperující podnik. Ve výši požadovaného zajištění nelze u  družstevní záložny očekávat jiný přístup. Řadu úvěrů předtím odmítnutých bankami však poskytla u případů vyžadujících pracnější konstrukci zajištění. Pokud je například zajištění kombinováno z několika nemovitostí, bonitních pohledávek a dalších typů zástav, pro banky to může být příliš složité vzhledem k výši úvěru. Jako bonitní záruky bere záložna třeba i nákladní automobily po skončení leasingu (tedy v nulové účetní hodnotě), družstevní byty, veřejně obchodovatelné akcie a jiné netradiční instrumenty. Dalším příkladem bonitního, ale pracného zajištění jsou projekty výstavby, kdy je záložna, na rozdíl od banky, schopna třeba i každoměsíčně přecenit zastavené nemovitosti podle jejich dostavěnosti a postupně uvolňovat financování.

Vedle individuálního přístupu ke konstrukci zajištění má záložna individuální přístup k prokázání ziskovosti. Třeba v případech, kdy v minulosti byla ziskovost podniku malá, ale nově získal velkou dlouhodobou lukrativní zakázku, má záložna jasný signál o budoucí ziskovosti. V některých případech může být sice účetní ziskovost nedostatečná, ale podnik obhájí svou výkonnost před záložnou doložením schopnosti generovat výrazně pozitivní cash-flow. Každopádně se vyhýbá hluboce zadluženým podnikům, kde je riziko vyhlášení konkurzu.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist