PRAHA 23. března (ČTK) - České vysoké učení technické v Praze se snaží podporovat studenty v jejich vědecké a výzkumné činnosti. V rámci interní grantové soutěže mezi mladé vědce rozdělí ročně kolem 11 milionů korun.

Jejich práci chtějí podpořit i takzvaným vědeckým parkem, v němž by měli studenti najít veškeré potřebné zázemí pro svou činnost. Jeho otevření je plánováno letos na podzim, řekl novinářům rektor Jiří Witzany.

V rámci interní grantové soutěže mohou studenti získat peníze například na cesty do zahraničí, aby se mohli účastnit odborných seminářů a konferencí a mohli získat užitečné kontakty. Naučí se také psát projekty. "Je to jakýsi druh výchovy, aby v budoucnu mohli uspět i v soutěžích organizovaných mimo ČVUT," uvedl rektor.

Výzkumné činnosti školy a problémům při zajišťování výzkumu na vysokých školách obecně byl věnován odborný seminář Workshop, který se konal na ČVUT. Hovořilo se na něm také o spolupráci vysokých škol a průmyslu. Podle náměstka ministryně školství Petra Koláře je úroveň spolupráce ve srovnání se zahraničím na nízké úrovni. Proto se ministerstvo snaží podniknout konkrétní kroky ve spolupráci se zástupci průmyslových podniků, aby situaci změnili.

Uvažují například o programu, který by podporoval výměnu pracovníků ve vývoji z praxe a vědců z univerzit. Jedná se také o tvorbě studijních programů na míru. "Vysoké školy by vytvořily a nechaly akreditovat studijní program podle konkrétních požadavků průmyslové sféry," uvedl. Poznamenal také, že je třeba, aby zástupci technických škol a podniků diskutovali o tom, jaké požadavky by měl splňovat absolvent bakalářského studia, aby se mohl uplatnit v praxi nebo pokračovat ve studiu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist