PRAHA 24. března (ČTK) - Končící šéfka Akademie věd Helena Illnerová v dnešním zamyšlení nad uplynulým čtyřletým funkčním obdobím vyzvala k větší podpoře a stimulaci mladých vědců. Akademie by měla vytvořit fórum mladých vědců oceněných prémií Otto Wichterleho, které by se mělo vyjadřovat k problémům vědy, řekla.

Novému vedení popřála, aby se mu podařilo transformovat pracoviště akademie podle nového zákona ve vědecké výzkumné instituce, které mají ústavům usnadnit spolupráci s průmyslem a účast na mezinárodních vědeckých výzkumech. Návrh zákona nyní projednává sněmovna. Transformace má začít od 1. ledna 2006.

Dalším přáním odcházející předsedkyně je, aby pracoviště akademie dále působila jako stmelující prvek českého vědeckého výzkumu, který je podle ní stále ještě roztříštěný.

Illnerovou dnes nahradil nově zvolený předseda, ředitel Ústavu molekulární genetiky Václav Pačes. Druhým kandidátem byl nynější místopředseda Vladimír Nekvasil. Ředitelka už kandidovat nechtěla prý proto, že chce dát příležitost mladším kolegům. Nyní se chce vrátit k laboratorní práci a více se věnovat rodině.

Sněm je nejvyšším orgánem Akademie věd. Má 244 členů. Akademická pracoviště zastupuje 175 z nich. Jsou to ředitelé ústavů a volení zástupci. Zbylých 69 členů je externích. Mezi nimi jsou představitelé vysokých škol, podnikatelských a bankovních kruhů, významní čeští i zahraniční vědci a členové jmenovaní českou vládou.

Pozváni na dnešní jednání byli premiér Stanislav Gross, vicepremiér Martin Jahn, který je rovněž předsedou vládní Rady pro výzkum a vývoj, ministryně školství Petra Buzková a předseda sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Walter Bartoš, který jako jediný na sněm přišel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist