Je nesporné, že "nechávat si všechna vajíčka v jednom košíku" je smrtelná strategie nejenom pro investory do akcií, ale i pro investory do podílových fondů. Podle poslední studie New York University a Emory University v Atlantě mají totiž jednotlivé fondy od stejného správce tendenci vyznačovat se vzájemně se překrývajícími pozicemi a velmi podobnou výnosností. Pro investory je vzkaz naprosto jasný - nedosahujete takové diverzifikace, s jakou možná počítáte.

Ve studii se uvádí - "Investoři, kteří limitují své investice do různých fondů jednoho správce, ve skutečnosti drží riskantnější portfolio než investoři vlastnící podílové listy několika fondů a několika správců."

proč diverzifikovat

Existuje mnoho důvodů, proč své investice do podílových listů rozdělit mezi více správců. Prvním z nich je ochrana investora před turbulencí a případným "underperformance", jenž se teoreticky může táhnout celou skupinou fondů spravovaných jednou správcovskou společností. Tento důvod však zhusta naráží na praktické problémy - prvním je obvykle nutnost otevřít si u každého správce majetkový účet, druhým jsou pak vstupní poplatky do fondů.

jaká je korelace?

Druhým důvodem proč diverzifikovat je fakt, že správcovské společnosti to zase tak často (jakkoli to je paradoxní) nedělají. Podíváme-li se zpět na konec 90. let minulého století zjistíme, že velká většina manažerů fondů Janus Capital Group Inc. investovala do těch samých titulů na trhu Nasdaq. Ještě na počátku roku 1999 fondy vykazovaly více než 100% zhodnocení, v období 2000-02 však velká většina (shodně) utržila ztráty mezi 20 až 30 %.

Zmíněná studie se kromě jiného zabývala korelacemi jednotlivých fondů v rámci stejné správcovské společnosti. Předmětem zájmu byly výnosy mezi roky 1998 až 2002 - tehdy dosahoval korelační koeficient mezi akciovými fondy stejného správce cca 0,77. V případě akciových fondů rozdílných správců to bylo 0,73 (což zase tak velký rozdíl není). Pro současná data se podívejme na loni v USA nejoblíbenější fondy American Funds Group, spravované Capital Research & Management. Sedm nejprodávanějších fondů této skupiny má korelační koeficient 0,91 až 0,99! (zdroj: Legend Financial Advisors).

Hlavním důvodem tohoto vývoje je podle autorů studie preference určitého investičního stylu v rámci dané správcovské společnosti. Někdo je fanouškem "growth stocks", někdo naopak preferuje "value stocks" nebo tituly se specifickým růstovým profilem. V mnoha případech fondmanažeři využívají stejnou skupinu analytiků pro firemní data.

Jak to někdy dopadá jsme mohli zažít na vlastní kůži i v ČR.


Patria Direct