První rok čerpání dotací z EU hodnotí experti jako zahřívací kolo. Spuštění systému se podle nich nevyhnuly zmatky, většina programů měla zpoždění a v některých dílčích oblastech není možné předkládat projekty dodnes. Obce či firmy, které již projekt realizovaly a obdržely peníze, jsou zatím spíše raritou. Rekordní zájem je zejména o prostředky na cestovní ruch a pořízení technologií, naopak o peníze na lidské zdroje zatím Češi příliš nestojí.
Čerpání prostředků z EU není podle expertů výrazně odlišné od získávání pomoci z předstupních fondů. Nejlépe ze všech programů odstartoval Společný regionální operační program, u kterého mohli zájemci podávat první žádosti již v květnu a nedávno bylo vyhlášeno již třetí kolo.
Dařilo se také některým částem programu zaměřeného na průmysl a podnikání. Ojedinělý byl především zájem českých firem o peníze na pořízení nových technologií, který mnohonásobně překračoval objem dostupných prostředků a také o podporu lidských zdrojů. Program podpory lidských zdrojů byl spuštěn příliš pozdě.
ČR zatím ze strukturálních fondů získala asi devět miliard korun, ke konečným příjemcům však ale ještě téměř žádné peníze nedorazily. Důvodem je vedle časového skluzu především pravidlo, že se peníze proplácejí až po dokončení projektu.
Jedním z největších hříchů českých úřadů je podle expertů také změna podmínek projektů "za pochodu". Úřad vyzve zájemce, aby v nějaké lhůtě podávali své projekty, ale poté změní technické podmínky. Žadatelé poté nestačí na změny včas reagovat a musí projekty na poslední chvíli předělávat.
Žadatelé o podporu často nemají podle expertů žádnou konkrétní představu, na co by prostředky použili. Zejména obce nebo kraje se zase potýkají s tím, že by chtěly unijní prostředky na všechno a nedokáží si určit priority. Nejmenší problém s tvorbou žádostí o bruselské peníze tak mají velké společnosti. Na přípravu projektů mají kvalitní týmy lidí a mohou si dovolit najímat i špičkové poradenské firmy. Zajímají se především o prostředky na technologie.
Možnost podvodů při získávání dotací je podle odborníků velmi nízká. Důvodem je podle nich bruselská byrokracie. Proces hodnocení a schvalování projektů je natolik složitý a účastní se jej takové množství lidí, že to téměř vždy vylučuje prostor pro korupci nebo podvody.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist