Ministerstvo tak chce ochránit žadatele před nekvalitními a pochybnými poradci. Důvodem k odvolání plánu byly také stížnosti menších poradenských firem a možné žaloby od těch společností, které by se na ministerský seznam nedostaly.
S nápadem vytvořit registr poradenských firem přišel ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který se domníval, že rok po vstupu do EU již lze odlišit kvalitní a nekvalitní poradce. S jeho nápadem se ztotožnily zejména velké poradenské firmy, které se na seznam dostaly.
Odpůrci naopak zase tvrdili, že zájemci o peníze z Bruselu budou brát členství firmy na seznamu jako záruku, že jimi připravený projekt určitě uspěje. Takovou záruku ovšem při získávání prostředků z unie dostat nemohou. Zavedení rejstříku by také komplikovalo vznik nových firem, které by zůstaly zcela bez referencí.
Na českém trhu je přibližně desítka významných poradenských společností, které se specializují na evropské fondy, Patří mezi ně mimo jiné společnosti Interel, Directa Group, Raven Consulting nebo JDC. Oblastí evropských fondů se zabývají také auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers, Deloitte, Ernst&Young a KPMG a některé právnické kanceláře. Dále na trhu působí desítky malých poradenských firem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist