Další tvrdší regulace pracovní doby povede paradoxně k vyšší nezaměstnanosti. Levicoví poslanci si myslí, že tomu bude naopak, že ochránili pracovní místa. Přílišná ochrana zaměstnanců ale povede k tomu, že je ochráníme i před zaměstnáním. Čím víc budou mít zaměstnavatelé komplikací při najímání lidí, tím větší si dají pozor při vytváření pracovních míst.
HN: Levice to ale nemyslí tak, že by chtěla zakonzervovat trh práce. Tvrdí jen, že by mohlo docházet k šikaně. Zaměstnavatelé by mohli tlačit lidi k delší pracovní době.
Je to nepochopení reality a problematiky. Směrnice, jak ji navrhla Evropská komise, měla umožnit členským státům, aby se rozhodly, zda umožní zaměstnavatelům dohodu s pracovníky o delší pracovní době. Každý stát by měl právo volby. To je důležitá věc. Nelze přece diktovat celé Evropě zvyklosti na trhu práce.
Každá země je trochu jiná. Mentalita lidí je jiná. Rigidní pravidla zhorší situaci na trhu práce v Evropské unii. Nezaměstnanost se nesníží. Tak je to vždy, když se vytvoří příliš svazující pravidla. Důkazem je Francie.
HN: Evropský parlament nemá v případě směrnice o pracovní době poslední slovo. Odhadnete další vývoj?
Doufám, že členské země unie návrh Evropského parlamentu odmítnou. Dvě třetiny zemí jsou proti, takže je to reálné. Pak budeme muset dál jednat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist