Evropská komise nemá v úmyslu snižovat povolenou veřejnou pomoc, na kterou mají nárok podniky v českých regionech přiléhajících k německým nebo rakouským hranicím. Novinářům to sdělil evropský komisař Günter Verheugen. Ten také potvrdil, že EK zkoumá, jak snížit rozdíl v míře veřejné podpory podnikům mezi sousedními regiony v ČR na jedné straně a jmenovaných zemích na straně druhé.


Verheugen se domnívá, že regiony v Německu nebo v Rakousku, jež přiléhají k ČR, Slovensku, Polsku nebo Maďarsku, mohou mít také strukturální problémy, ale povolená veřejná pomoc je tam podstatně nižší než za hranicemi. EK proto hodlá navrhnout nová pravidla pro veřejnou podporu podnikům v regionech během června. Verheugen vyloučil, že by v některých českých regionech měla být omezena jen proto, že přiléhají k hranicím starých členských zemí.


V českém případě by šlo o regiony, které sousedí s Bavorskem nebo Rakouskem, nikoli o ty podél bývalého východního Německa, na jehož regiony se vztahují zhruba stejná pravidla jako na české.
Proti tendencím měnit pravidla pro poskytování regionálních národních podpor se už v březnu ohradil místopředseda české vlády Martin Jahn. V dopise komisařce pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové je označil za nepřijatelné. Taková opatření by podle něj byla v rozporu se základními zásadami regionální politiky EU a také s principem nediskriminace.


Zásadní výhradu měl ovšem i proti návrhu umožnit jistou úroveň veřejné podpory pro podniky v regionech bohatých zemí, které hraničí s novými státy a normálně na ni nemají nárok. Právě o takovém návrhu EK uvažuje.
EK konzultovala zatím s členskými státy koncept, podle něhož by bylo možné poskytovat dál státní podporu podnikům pouze v regionech, kde hrubý domácí produkt na hlavu nedosahuje 75 procent průměru Evropské unie. Ty rozdělila do tří skupin podle bohatství.