Zveřejněné výsledky průzkumu standardního Eurobarometru, který se uskutečnil v květnu a červnu letošního roku v 30 zemích Evropy (spolu s 25 členy EU byly do průzkumu zahrnuty i Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Chorvatsko a severní část Kypru), se dotazoval na široké spektrum otázek. Mezi nimi se například objevily témata dalšího rozšiřování EU, budoucnosti ústavní smlouvy a evropského rozpočtu nebo prohlubování integrace v Evropě. Do výzkumu byly zahrnuto i všeobecné názory občanů EU a jejich očekávání.
Výsledky ukázaly, že většina občanů očekává aktivní působení EU v těch oblastech, které považují za nejproblematičtější. Paradoxem je, že se nejvíce takových nároků mají Evropané v sociální sféře a ekonomickém rozvoji, tedy v oblastech, kde mají hlavní slovo členské státy a působení unie může být v takových oblastech maximálně nepřímé.
U občanů 25 členských zemí převládá všeobecně pozitivní očekávání budoucnosti v rovině osobního života obyvatel. Pesimistický názor ovšem zastávají ve vztahu k budoucnosti své země. Na otázku, jaké jsou jejich očekávání pro následujících 12 měsíců v pěti různých aspektech (život všeobecně, finanční situace domácností, osobní situace v zaměstnání, ekonomická pozice země, situace na trhu práce) převládaly optimistické názory v prvních třech případech, pesimistické naopak ve zbylých dvou. Nejpozitivnější názory měli respondenti na všeobecný život, který jako lepší hodnotilo 34 procent dotázaných. Naopak nejvíce pesimistů bylo v otázce budoucnosti trhu práce v jednotlivých zemích (42 procent respondentů).
Většina lidí považuje za nejpalčivější problémy nezaměstnanost (50 procent dotázaných), ekonomická situace (27 %), zdravotnictví (17 %) nebo nárůst cen (16 %). Mezi ostatními problémy se objevily i kriminalita (23 %), přistěhovalectví (14 %) a terorismus (10 %, průzkum se ovšem konal před teroristickými útoky v Londýně).
Občané od Evropské unie očekávají, že se bude prioritně věnovat zejména sociální oblasti. Mezi priority například zařadili Evropané i otázky vnitřní bezpečnosti, jako je například boj s organizovaným zločinem nebo obchody s drogami, boj s ilegální emigrací, terorismem apod.
Ve většině prioritních oblastí však orgány Evropské unie nemají žádné přímé kompetence, ty jsou totiž vyhrazeny působení členských zemí. Úspěch unie, a tedy i naplnění očekávání občanů, tak bude záviset na správně zvolených politikách členských zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist