Souhrnný deficit veřejných financí dvanácti zemí eurozóny se podle statistického Eurostat v roce 2004 snížil pod limit 3% HDP určených Paktem stability a růstu jako strop cenové stability. Veřejný dluh však narostl.

Deficit zemí eurozóny se snížil na 2,7% hrubého domácího produktu z 3% v roce 2003. K poklesu přispěl hlavně nižší deficit dvou největších ekonomik eurozóny, Německa a Francie. Poměr veřejného dluhu k HDP však vzrostl na 70,8% ze 70,4% v roce 2003 a opět tak překročil limit EU (60% HDP).

Kombinovaný rozpočtový deficit všech 25 zemí EU se snížil na 2,6% z 3% předloni. Zadlužení však stouplo na 63,4% z předchozích 63% HDP. Ze všech zemí Evropské unie si nejhůře vedlo Řecko, jehož deficit činil 6,6%. Za něj se zařadilo Maďarsko (5,4%), Malta (5,1%) a Kypr (4,1%). Naopak s přebytkem hospodařilo Dánsko, Finsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Česká republika snížila deficit na tři procenta, veřejný dluh zůstal na úrovni 36,8 procenta HDP.

Nejméně zadluženými zeměmi jsou Estonsko, Lucembursko, Litva a Lotyšsko. Jejich veřejný dluh je nižší než 20% HDP. Naopak nejvyšší dluh mají Řecko a Itálie, a to 109,3%, resp. 106,5% HDP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist