Evropská komise dnes představila svůj "plán D", který má oživit veřejnou debatu o budoucnosti Evropské unie v členských zemích. Záměrem je také přimět politické elity, aby více naslouchaly hlasu občanů, a překonat pocit odcizení mezi EU a jejími obyvateli.
Po odmítnutí Evropské ústavy ve Francii a Nizozemsku vyzvali vedoucí představitelé vlád k "období reflexe", které by umožnilo uspořádat v každém členském státě intenzivní diskusi. Vnitrostátní diskuse musejí být v konečném důsledku řízeny samotnými vládami, zatímco klíčovou úlohou Komise je tento proces usnadnit. "Plán D - demokracie, dialog a diskuse" vytváří prostřednictvím vnitrostátních vlád rámec pro diskusi o budoucnosti Evropy ve všech 25 členských státech. Cíl je jasný. Dosáhnout nové politické shody o správných politikách, které Evropě umožní vyrovnat se s problémy 21. století.
"Není to havarijní plán pro evropskou ústavu. Ale je jasné, že Evropská unie potřebuje reformy a že musíme brát větší zřetel na obavy občanů," uvedla místopředsedkyně EK Margot Wallströmová. "EU byla projektem politických elit, který až dosud fungoval a byl akceptován. Ale nyní je zapotřebí získat souhlas lidí."
EK navrhuje třináct vlastních iniciativ, od větší otevřenosti při rozhodování ministrů "pětadvacítky" až po jmenování "vyslanců dobré vůle" z řad známých osobností, podobně jako to dělá pro podporu svého poslání OSN. Mezi hlavní prvky plánu patří uspořádání rozsáhlou celostátní diskusi o budoucnosti Evropy. Evropská komise by v této diskusi neměla nahradit členské země, ale měla by plnit pouze funkci "pomocné ruky". Chtěla by například seznámit vlády členských zemí s potenciálními vzory a strukturami diskuzí a navrhnout některé společné postupy.
Komise zároveň nepodceňuje nutnost zpětné vazby. První jednání o obsahu vnitrostátních diskusí by se mělo uskutečnit v dubnu 2006. Komise poté vypracuje souhrnnou zprávu o vnitrostátních diskusích a předloží ji Evropské radě, která bude zasedat v červnu 2006 pod rakouským předsednictvím. Celý tento proces by měl dále vést k vypracování konkrétního plánu pro budoucnost Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist