Ministři zahraničí 25 zemí Evropské unie se sejdou mimořádně v úterý v Lucemburku, aby se zabývali preventivními opatřeními proti případné epidemii ptačí chřipky v Evropě poté, co bylo onemocnění zjištěno v Turecku a v Rumunsku. Na jednání by také měli jednat o postoji EU k nadcházející schůzce WTO a o pomoci Pákistánu a Indii po nedávném zemětřesení.

Podle českého diplomatického zdroje není zatím jasné, zda se "chřipkového" summitu šéfů diplomacií EU zúčastní i ministr Cyril Svoboda. Schůzka se má konat od 10:00 SELČ a má být jednodenní.

V Bruselu dnes dál zasedají veterinární experti členských zemí, včetně ČR, sdružení ve Stálém veterinárním výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat. Mají zejména posoudit a schválit opatření navržená ve čtvrtek Evropskou komisí, zvláště pak kroky zaměřené na prevenci kontaktu mezi domácí drůbeží a divokými ptáky v rizikových oblastech.

Každý stát má určit, které oblasti to jsou, a přijmout opatření, aby k takovému kontaktu pokud možno nedocházelo. V místech považovaných za zvláště citlivá bude zřejmě třeba domácí drůbež prozatím držet v uzavřených prostorách.

Česko má pandemický plán
Ministerstvo zdravotnictví reaguje na informace v mediích, kde bylo zpochybňována existence pandemického plánu. V prohlášení Ministerstva zdravotnictví se tvrdí, že Česká republika má pandemický plán - systém ochrany před pandemií chřipky. V tomto plánu je vytipováno 1,7 miliónu obyvatel jako riziková skupina, pro kterou existuje zásoba 600 000 dávek „antivrotika“ tamiflu.

V současnosti je, podle prohlášení ,dopředu na příští rok již objednána dodávka 600 000 dávek. „Tak bychom měli krytí pro dvě třetiny rizikové populace,“ uvádí se v prohlášení. Dále se nyní jedná o dodání přibližně 2 milionů dávek pandemické vakcíny, která doposud není nikde na světě vyrobena.
Doporučení EU potvrzuje vyhlášku MZ č. 225/2005, která zajišťuje očkování starších 65 let a mladších osob s indikací proti sezónní chřipce z veřejného zdravotního pojištění.

Proočkovanost v ČR proti sezónní chřipce je cca 8% a EU doporučuje cca 33%, starší 65 let jsou proočkováni v ČR cca z 30%, v EU 68 - 75%.