Zaostávání starého kontinentu v investování do výzkumu se prohlubuje. Zatímco investice v Evropě v předcházejícím roce vzrostli o dvě procenta, v Asii a USA to bylo až o sedm a v Japonsku o čtyři procenta. Vyplývá to ze zprávy britského listu Financial Times.

 

Čelní a bezkonkurenční pozici v žebříčku investicí do vědy zaujímá Jižní Korea, jejíž růst v podnikových investicích byl v roce 2004 podle General Science zhruba 40 procent. Toto číslo potvrdily i další firmy jako například Samsung Electronics nebo Hyundai Motor.

 

Podle studie Evropské komise International R & D Scoreboard, evropské firmy v posledních 4 letech investice do výzkumu vůbec nezvýšily, zatímco jejich americká konkurence je zvýšila o 12 procent. Jedinou útěchou může pro Evropany být, že se na prvním místě žebříčku umístila společnost DaimlerChrysler, která má sídlo v Evropě. Mírným zklamáním jsou evropské firmy Nokia a Ericsson, které byly v minulosti známy svým vysokým tempem růstu investic. Nyní ovšem oběma společnostem investice poklesly. Ericssonu dokonce o 25 procent.

 

Podle evropského komisaře pro vědu, Janeze Potočnika je v současné době nastolen trend prohlubování technologické propasti mezi Evropou a Spojenými státy. Pokud bude tento trend pokračovat, Evropa podle něj ztratí šanci se stát lídrem ve „znalostní ekonomice“. Potočnik varoval, že Čína investuje do výzkumu už v současné době o mnoho víc prostředků a do roku 2010 hrozí, že předběhne EU v procentuálním růstu výdajů na výzkum a vývoj.  

Britské předsednictví se chce proto zaměřit na přehodnocení priorit v unie a budoucí rozpočet EU více orientovat na podporu vědy a výzkumu, místo dosavadního zaměření na zemědělství a podporu zaostávajících regionů.

 

Štáty s najväčšími investíciami do výskum a vývoja (r. 2004)

 

Medziročná zmena (v %)

 Počet firiem s rastom investícií

USA

7

50

Japonsko

4

30

Nemecko

1

11

Francúzsko

3

10

V. Británia

1

5

Švajčiarsko

10

6

Holandsko

3

4

Južná Kórea

40

4

Zdroj: Evropská, Financial Times