Evropská komise předložila návrhy, které odstraní dosavadní právní překážky a umožní vytvoření „prostoru jednotných plateb" v EU, díky němuž by mohla ekonomika EU dosáhnout ročních úspor ve výši 50-100 miliard EUR. Cílem těchto návrhů je usnadnit, zlevnit a zabezpečit přeshraniční platby prováděné s použitím kreditní a debetních karet, elektronického bankovního převodu nebo přímého inkasa z účtu tak, že se nebudou lišit od „vnitrostátních“ plateb uskutečňovaných v rámci téhož členského státu.
V současné době stanoví každý členský stát svá vlastní pravidla pro provádění plateb a roční náklady na platby poukazované mezi těmito autonomními systémy činí 2-3 % HDP. Poskytovatelé bankovních služeb si tudíž fakticky nemohou navzájem konkurovat a nabízet své služby v celé EU. Navrhovaná směrnice známá pod názvem „nový právní rámec“ zajistí spravedlivý a otevřený přístup k trhům plateb a zároveň zvýší a sjednotí i ochranu spotřebitele. Účinnější a konkurenceschopnější trh plateb bude rovněž znamenat, že evropští občané zaplatí méně za základní bankovní služby – dosud na ně v různých státech EU vynakládali v průměru 34 až 252 EUR ročně.
V současné době existují mezi jednotlivými členskými státy značné rozdíly v cenách účtovaných za tytéž druhy služeb: například bezhotovostní platbu lze v určitém členském státě provést zdarma, zatímco v jiném přijde na víc než deset eur. Směrnice je adresována všem členským státům, týká se všech měn EU a vytváří potřebný právní základ pro vytvoření Jednotného evropského platebního prostoru (Single Euro Payments Area – SEPA) navrhovaného Evropským platebním výborem (European Payments Council – EPC). Prostor jednotných plateb by se měl stát skutečností nejpozději do roku 2010.
Podle evropské komisaře pro vnitřní trh a služby Charlieho McCreevyho dodá nový systém zcela nový rozměr nákupům běžného občana. Evropa se podle něj pro všechny stane všechny „ještě bližší každodenní skutečností“. Evropská komise bude úzce spolupracovat s Evropskou centrální bankou, aby byl nový systém zaveden co nejrychleji. EK dále předpokládá, že bankovní sektor přispěje k odstanění technických překážek, které dosud zřízení evropského prostoru jednotných plateb.
Nový systém by měl podle EK přispět k tomu, že si poskytovatelé platebních služeb budou moci vybrat na základě znalostí všech alternativ. To sníží náklady poskytovatelů platebních služeb na zajištění souladu s právními předpisy a zároveň posílí jejich vzájemnou soutěž, neboť bude existovat větší nabídka, ale současně se setřou zásadní rozdíly mezi vnitrostátními a přeshraničními platebními systémy. Umožní například mezi členskými státy využívání přímého inkasa.
Komise si od nového opatření slibuje také posílení konkurence mezi vnitrostátními trhy plateb a zvýšení průhlednosti trhu pro poskytovatele i uživatele prostřednictvím jednodušších a plně harmonizovaných pravidel pro požadavky na poskytování informací, která nahradí vnitrostátní právní předpisy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist