Alternativní strategie k evropské ústavě, kterou považují za mrtvou, hledají od pondělí na konferenci v Evropském parlamentu politikové a politologové "eurorealistické" orientace včetně zástupců české ODS.

Podle šéfa českých europoslanců ODS Jana Zahradila jde o pokus vytvořit zárodek mezinárodní sítě, která "by byla schopna kvalifikovaně oponovat převažujícímu federalistickému proudu" v EU. Zatím nelze předvídat, zda na tomto základě vznikne "něco strukturovaného", například eurorealistická politická organizace. "Uvítal bych to, ale nemohu to dnes předvídat," řekl ČTK.

Konference se účastní šest desítek politiků, akademiků a zástupců analytických středisek ze 30 evropských zemí. Jsou mezi nimi poslanci za britskou Konzervativní stranu, polskou vládní stranu Právo a spravedlnost, norskou Pokrokovou stranu, Liberální klub z Estonska a podobně. Zahradil poukázal na nepřítomnost otevřených euroskeptiků z frakce Nezávislí/Demokraté v Evropském parlamentu, do níž patří například český poslanec Vladimír Železný.

"Václav Klaus je v těchto eurorealistických kruzích dobře znám a z jeho myšlenek se hodně čerpá," vyložil Zahradil poselství českého prezidenta. Podotkl, že původně zvažoval osobní účast na konferenci, nakonec se mu to časově nehodilo.

Akce zapadá časově do úvah v EP o možném vzniku pravicového "eurorealistického" klubu, který by vytvořili poslanci ODS, britské Konzervativní strany a polské vládní strany Právo a spravedlnost. Češi a Britové zatím tvoří skupinu Evropští demokraté spojenou s křesťanskodemokratickým klubem Evropské lidové strany, Poláci zasedají v nacionalisticky laděném klubu Evropa národů.

Související