Podpora Evropské unie mezi občany členských zemí mírně klesá. Vyplývá to z pravidelného podzimního průzkumu Eurobarometer. Zároveň by většina evropanů obnovila jednání o přijetí evropské ústavní smlouvy a zamítla vstup Turecka do EU.
Výsledky průzkumu, který byl proveden poprvé od jarních neúspěšných referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku, ukázaly, že v průměru 50 procent občanů EU považuje členství jejich země v EU za „dobrou věc“. O jara letošního roku tak podíl spokojenosti klesl o 4 procenta.
Evropská komisařka Margot Wallstrom, která nese zodpovědnost za evropskou komunikační strategii, potvrdila, že právě zmíněná referenda spolu s červnovým krachem dohody o rozpočtu EU ovlivnila názor občanů. Podle ní se lidé více zajímají o zájmy vlastních zemí než o evropskou solidaritu.
Nejvíce euroskeptičtí z 25 členských zemí jsou Rakušané a Britové. Za „dobrou věc považuje členství jejich země v EU 32 procent Rakušanů, resp. 33 procent Britů. Následují Lotyško (36 %), Finsko (38 %) a Švédsko spolu s Maďarskem (39 %). Naopak nejvíce členství v EU kvitují Lucemburčané (82 %) a Irové (73 %). V Nizozemsku, kde byla zamítnuta euroústava, podporuje členství v EU 70 procent obyvatel.
Další otázka, zda jejich země ze členství v EU těží, našla nejmenší podporu ve Švédsku (32 %), největší v Irsku (86 procent dotázaných).
Podpora ideje evropské ústavy
I přes neúspěšná referenda občané EU podporují pokračování jednání o přijetí evropské ústavní smlouvy. 63 procent Evropanů věří v lepší osud dokumentu, tato podpora od posledního průzkumu vzrostla o dvě procenta. Bez jednoho procenta dotázaných polovina Evropanů by vytvořila nástin nového dokumentu, 22 procent občanů věří v úspěch současné verze euroústavy a 13 procent si myslí, že jednání o dokumentu by mělo být zrušeno.
Evropská ústava má dokonce podporu i ve Francii a Nizozemsku, kde 67 %, resp. 62 obyvatel věří v pokračování jednání. Tato čísla podle mluvčího EK ukazují na to, že nadchází lepší „podnebí“ pro budoucnost dokumentu.
Turecko podporu nemá
Proti vstupu Turecka do EU se podle současného průzkumu staví 39 procent občanů EU. To znamená nárůst o 1 procentu proti předchozímu průzkumu. Turecko by do unie nepustili především Rakušané, Němci a Francouzi. Jeho připojení k bloku naopak nejméně vadí Řekům, Slovákům a Polákům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist