Francouzský prezident se chce v letošním roce na francouzské politické scéně pokusit o získání názoru na evropskou ústavní smlouvu, jejíž ratifikace byla v loňském roce po neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku pozastavena a evropští lídři se dohodli na vytvoření určitého časového prostoru, v rámci kterého by měla probíhat debata o budoucnosti Evropy.

V tradičním novoroční zprávě, určené žurnalistům, francouzský prezident zdůraznil potřebu nastolení debaty o sociálních otázkách. Poukázal také na nutnost dialogu se širokou veřejností. Apeloval na Francouze, aby projevili "větší víru z sebe" a nedali šanci k převzetí moci "extrémisty", mezi něž řadí vůdce francouzské Národní fronty a europoslance Jean-Marie Le Pena.

"To je srdce mého politického boje", uvedl Chirac ve zprávě. Dále odhalil řadu dalších opatření, které podle jeho názoru zvýší důvěru pro jeho představu "širokonárodnostní" Francie. Hodlá proto prosazovat změny v rámci sociálního dohledu s cílem vytvoření nových pracovních míst.

Mezi jeho základní ideje patří také zjednodušení přístupu na francouzské univerzity prostřednictvím zvýšení grantů pro chudé studenty a reformy přijímacích zkoušek.

Chirakovy názory ovšem již dlouhodobě kritizuje současný ministr vnitra a jeho možný protikandidát v nadcházejících prezidentských volbách Nicolas Sazkozy. Po nedávných nepokojích volá po radikální reformě francouzského sociálního systému.

Roli Francie v Evropské unie ovšem Chirac blíže nespecifikoval. Uvedl pouze, že během mandátu rakouského předsednictví EU, které končí v červnu letošního roku, "uskuteční několik aktivit", jež by měli pomoci k "tvorbě modelu sociální a politické Evropy". Bude v nich podle něj obsažena vůle francouzského lidu, kterou vyjádřili zamítnutím evropské ústavní smlouvy v květnu loňského roku.