Většina Evropanů podporuje společnou zahraniční a obrannou politiku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Eurobarometer.
Společnou zahraniční politiku schvaluje 68 procent Evropanů. Nejvíc ji podporují na Kypru, v Německu a Belgii. Méně pozitivně je vnímána ve skandinávských zemích a zejména ve Velké Británii, kde by s jejím zavedením souhlasila jen polovina respondentů.
Podle expertů bude menší podpora společné zahraniční politiky v těchto zemích trvat ještě dlouho. Kořeny tohoto odporu jsou zakotveny v silné národní tradici. Všechny severské země po staletí bojovali o svou nezávislost a autonomii zahraniční politiky. V případě Velké Británie sehrávají specifickou úlohu i tzv. zvláštní vztahy s USA.
V porovnání s dosavadními průzkumy, konanými od roku 2003, podpora společné zahraniční politiky roste. Odborníci tento vývoj dávají do souvislosti s válkou v Iráku. Lidí si podle nich stále více uvědomují nutnost reagovat jednotně.
Pro společnou obrannou politiku se vyslovilo 77 procent respondentů. Nejvíce entuziasmu v tého otázce projevili Belgičané, nejméně Irové a Briti. Experti přitom připomínají, že armáda a společná obrana se v současné době stále více spojuje s mírovými misemi, zprostředkovatelskou funkcí a humanitární pomocí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist