Češi o své možnosti ovlivnit dění EU valné mínění nemají. Jen šestina z nich si myslí, že mají reálnou možnost působit na unijní dění. Vyplývá to z aktuálních výsledků Eurobarometru, které jsou založeny na podzimním průzkumu. V rámci celé unie má stejný pocit dvojnásobný počet lidí, nejvíce v sílu svého hlasu věří v Nizozemsku a ve Francii.
"Je to odraz (negativní) politické debaty, která se o EU v České republice vede," domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který dnes výsledky Eurobarometru představil novinářům. Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv.
Podpora členství Česka v Evropské unii mezi Čechy klesá. Zatímco loni na jaře s ním souhlasilo 49 procent českých občanů, v současnosti to je o pět procent méně. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, podle odborníků zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet.
V České republice považují členství v unii za dobrou věc častěji muži než ženy, rozdíl je téměř desetiprocentní. Hlavními příznivci Evropské unie jsou mladí lidé ve věku 15 až 24 let, z nichž se vstupem Česka do EU souhlasí 57 procent.
Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost. Na třetím místě je kriminalita a na čtvrtém ekonomická situace. Průměrně v celé EU lidé přikládají hospodářství větší význam - společně s terorismem a problematikou imigrace.
Celková podpora EU klesá
Výsledky průzkumu, který byl proveden poprvé od jarních neúspěšných referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku, ukázaly, že v průměru 50 procent občanů EU považuje členství jejich země v EU za "dobrou věc". O jara letošního roku tak podíl spokojenosti klesl o 4 procenta.
Evropská komisařka Margot Wallstrom, která nese zodpovědnost za evropskou komunikační strategii, potvrdila, že právě zmíněná referenda spolu s červnovým krachem dohody o rozpočtu EU ovlivnila názor občanů. Podle ní se lidé více zajímají o zájmy vlastních zemí než o evropskou solidaritu.
Nejvíce euroskeptičtí z 25 členských zemí jsou Rakušané a Britové. Za "dobrou věc považuje členství jejich země v EU 32 procent Rakušanů, resp. 33 procent Britů. Následují Lotyško (36 %), Finsko (38 %) a Švédsko spolu s Maďarskem (39 %). Naopak nejvíce členství v EU kvitují Lucemburčané (82 %) a Irové (73 %). V Nizozemsku, kde byla zamítnuta euroústava, podporuje členství v EU 70 procent obyvatel.
Další otázka, zda jejich země ze členství v EU těží, našla nejmenší podporu ve Švédsku (32 %), největší v Irsku (86 procent dotázaných).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist