Staré členské země EU v současné době řeší otázku, zda ponechat omezení pro pracovníky z nových členských zemí unie či své pracovní trhy otevřít. K Velké Británii, Irsku a Švédsku, jejichž pracovní trhy jsou přístupné nováčkům již od jejich vstupu do EU, se pravděpodobně od 1. května připojí pouze Finsko, Řecko a Španělsko.
Národní omezení, limitující volný pohyb pracovníků osmi z deseti nových členských zemí v květnu 2004 zavedlo dvanáct z patnácti starých členských zemí. Reciproční opatření na příliv pracovníků opačným směrem uplatnilo Maďarsko, Polsko a Slovinsko.
Evropská komise v současné době zpracovává hodnotící zprávu o důsledcích přílivu pracovníků ze zemí nováčků na pracovní trhy starých zemí. Na základě této zprávy by měly staré země EU rozhodnout dalším osudu omezení - jeho zrušení nebo prodloužení o další tři roky.
Řečtí diplomaté v Bruselu sice odmítli potvrdit nebo vyvrátit zprávu o zrušení přechodného období, nicméně pro média uvedli, že pravděpodobnějším scénářem je zkrácení sedmiletého přechodného období, po kterém budou v roce 2011 omezení automaticky zrušena.
Polský deník Rzecpospolita citoval vyhlášení nejmenovaných účastníků španělsko-řeckého jednání z 23.ledna ve Varšavě o tom, že Madrid pravděpodobně oficiálně oznámí svoje rozhodnutí o otevření trhu práce při návštěvě polského premiéra Marcinkiewicze ve Španělsku v dubnu 2006.
Také z vyjádření finských představitelů vyplývá, že Finsko zvažuje otevření svého pracovního trhu pro pracovníky ze zemí „nováčků“ EU, tím že neprodlouží současné restrikce. Tento zájem podporuje finský premiér Matti Vanhanen i ministr práce Tarja Filatov. Jedním z klíčových motivů pro otevření finského trhu je to, že Finsko bude v druhé polovině příštího roku předsedat Evropské unii a blokování trhu práce jde proti jednomu ze základních unijních svobod – volnému pohybu pracovních sil.
Ostatní země již tak velkou ochotu k otevření svých pracovních trhů nemají. Podle francouzského a belgického velvyslance ve Varšavě, mají jejich země v úmyslu zrušit omezení až v roce 2009. Vyjádřili ovšem ochotu postupného uvolňování trhu v letošním roce – například ve stavebním nebo hotelovém sektoru.
Rakousko a Německo ponechají přechodné období v platnosti, stejně jako Portugalsko, Dánsko a Itálie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist