Aalandské ostrovy, poloautonomní část Finska, hrozí vystoupením z Evropské unie. Podle internetového serveru EUobserver se zástupcům malebných ostrůvků nelíbí, že Brusel u Evropského soudního dvoru usiluje o zákaz prodeje místního speciálního tabáku, který může údajně těžce poškodit zdraví a v EU je zakázán.

euroskop_aaland1.jpg ()Tabák, ze kterého místní obyvatelé uválí chomáč a strčí si ho za horní ret, se dosud prodává na trajektech mezi Švédskem a Finskem. Zástupce aalandské vlády Britt Lundberg varoval, že zákaz tradiční suroviny by na ostrovech vyvolal velkou nevoli, která by obrátila veřejné mínění proti EU. Na ostrovech však již dnes panuje velké skepse. Obyvatelé ostrovů se totiž v minulosti několika zákazů z Bruselu dočkali. Podle Lundberga mají Aalandské ostrovy plné právo rozhodovat o své vnitřní politice. Kdyby tomu tak nebylo, údajně vystoupí z EU. Celou situaci komplikuje propojení ostrovů se Švédskem.

Obyvatelé ostrova rovněž Bruselu připomínají, že ve Švédsku je prodej velmi podobného tabáku povolen; byl totiž prohlášen za kulturní dědictví. Aalandské ostrovy ale chtějí, aby byl tabák zařazen mezi klasické konzumní zboží. Finská vláda však, proti vůli ostrovanů, případný zákaz podporuje.

Aalandy se staly součástí Finska již v roce 1921, ale jediným oficiálním jazykem je švédština a místní vláda má poměrně velkou samostatnost v rozhodování. Aalandští představitelé navíc upozorňují, že vody, které ostrovy obklopují, nepatří EU, a že tabák se tedy na palubách trajektů prodávat může. Aalandy by nebyly prvním ostrovním územím, které unii opustilo. V minulosti tak učinilo již Grónsko po vstupu Dánska do EU v roce 1985.