Evropské peníze by nám v konečném důsledku mohly více uškodit než prospět, prohlásil na konferenci dotační management hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Rizik pro další plánovací období je podle něho hned několik.

„Vzhledem k tomu, že v dalším období bude k dispozici několikanásobně více peněz než v tomto období a zároveň se počet operačních programů zvýší z nynějších pěti na 24, bude administrativa kolem projektů ještě složitější než nyní a šance na vyčerpání peněz tím značně klesnou,“ vypočítal Tošenovský první riziko.

Druhé riziko podle něho spočívá v tom, že obce, které už jsou nyní často velmi zadlužené, většinou z plynofikace, nebudou mít dostatek peněz na spolufinancování projektů nebo se ještě více zadluží. „Nebudou mít ani na zpracování projektu. Vloží do něj třeba 10 milionů korun a přitom nebudou vůbec vědět, jestli na evropské peníze dosáhnou nebo ne,“ varuje Tošenovský.

Na peníze na spolufinancování evropských projektů by se podle hejtmana mělo pamatovat už při sestavování státního rozpočtu, jehož struktura by se měla změnit, mělo by se v něm počítat s potřebou spolufinancování evropských projektů. „Vzhledem k tomu, že z unie by k nám mělo proudit 100 miliard korun ročně a většina peněz přijde až po skončení projektů, měla by ta rezerva být dostatečná,“ řekl Tošenovský. Nutnost spolufinancování projektů by se podle něho měla odrazit i v krajských a obecních rozpočtech.

Tošenovský upozornil i na skutečnost, že v tomto plánovacím období řada projektů vznikla čistě účelově, jen proto, aby se využily evropské peníze. „Kraje na některých projektech neměly vůbec zájem, neposouvají kraje dopředu, jsou bezúčelné. Naopak některé projekty nešly zařadit do žádného šuplíku, nevyhovovaly žádné prioritě, žádnému opatření.

Příkladem může být zamýšlená stavba vědecké knihovny v Ostravě. Bylo nám řečeno, že takovou stavbu nelze z evropských peněz financovat. To je třeba změnit,“ domnívá se Tošenovský. Vyzval proto k urychlené analýze úspěšných projektů.

„Peníze z unie, které by k nám měly proudit v dalším plánovacím období, jsou velkou příležitostí, ale je nutno se na ně důkladně připravit, aby nebyly použity tak, že nám více uškodí než prospějí,“ uzavřel své vystoupení Tošenovský.
(aa)