Pro Srbsko a Černou Horu zůstává i po smrti Slobodana Miloševiče, který skonal o víkendové vězení v nizozemském Haagu, u své snahy začlenit se v budoucnu do Evropské unie.

Miloševič, který byl poslední čtyři roky souzen před mezinárodním tribunálem za své válečné zločiny a genocidu, skonal v sobotu podle patologů na srdeční kolaps. Ministry zahraničí EU zastihla zpráva o Miloševičově smrti na jejich zasedání v rakouském Salzburgu, kde hodnotili integrační proces Západního Balkánu.
Javier Solana, Vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku, řekl, že Miloševičova smrt je sice „smutnou událostí“, ale neměla by zastínit „fakt, že řada žen a mužů trpěla v důsledku jeho politiky“. Vyzval srbský lid, aby se „smířil s odkazem Miloševiče“ a vstoupil „do rodiny evropských národů, kam patří“.

Ministři zahraničí EU nicméně připomněli, že „vyjednané urovnání statusu Kosova, akceptovatelné pro všechny strany sporu“, je klíčové s ohledem na evropské ambice Srbska. Dodali, že očekávají „plnou spolupráci s Mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii“. Srbsku běží do dubna 2006 lhůta na předání bývalého vojenského představitele Ratka Mladiče do Haagu. Stejný předpoklad vyslovila hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová. Ta věří, že oba podezřelí budou posláni před soud v nejbližší možné době.

Ministři zahraničí zdůraznili, že členství v EU je „hlavním cílem“ pro Západní Balkán. Na základě požadavku některých zemí včetně Francie však dodali, že je nutné zvážit „absorpční kapacitu“ těchto zemí před tím, než se k EU připojí. Připomněli debatu o strategii rozšíření v souvislosti s dvěma neúspěšnými referendy ve Francii a Holandsku, ve kterých voliči vyjádřili obavy z dalšího rozšiřování unie.

Komise na svých zájmech nic nemění
Také Evropská komise nemění nic na svém naléhání, aby srbské orgány všestranně a plně spolupracovaly s tribunálem a vydaly generála Ratka Mladiče nejpozději do konce měsíce. Pozorovatelé v Bruselu vyjadřují ovšem obavy, že "protihaagská" nálada v Srbsku učiní splnění tohoto úkolu ještě obtížnějším, než se dosud zdálo.

"Srbové prostě musí spolupracovat s ICTY. Pokud tato plná spolupráce nebude jasná, přerušíme jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení, které má pokračovat začátkem dubna. Miloševičova smrt na tom vůbec nic nemění," sdělila Christina Nagyová, mluvčí komisaře Olliho Rehna. Usoudila, že pro Miloševičovy oběti je "zajisté smutné, že se nedočkaly spravedlnosti", z hlediska EU se však nic nemění, ani měnit nemůže. "Jsme oddáni evropské budoucnosti Srbska. Proto je důležité, aby jednání o stabilizaci a přidružení neztroskotalo na nedostatečné spolupráci Bělehradu s ICTY."

Podle diplomatického zdroje v Bruselu by se vláda SČH mohla snažit využít Miloševičova úmrtí, které umocnilo odpor veřejnosti vůči haagskému tribunálu, jako záminky pro odklad dopadení Mladiče. Může se také odvolávat na rozkol v národě, který potřebuje usmíření, ba na větší ochotu některých lidí generála ukrývat, aby neskončil v nenáviděném vězení.