Bezmála sto základních a středních škol využívá internetovou aplikaci KATEDRA, součást projektu ŠKOLA ONLINE. Jejím prostřednictvím mohou ředitelé škol manažersky řídit a kontrolovat chod školy nebo získávat aktuální údaje o žácích, učitelích a vyučovaných předmětech. Nástavba KATEDRY s názvem Žákovská, slouží rodičům studentů. Jejím prostřednictvím mohou rodiče 24 hodin denně získávat informace o studiu žáka pomocí internetové sítě.

Velkou výhodou aplikace KATEDRA je, že neběží na serveru školy. Škola nemá tím pádem žádné starosti se zálohováním dat nebo zajištěním bezpečnosti. Příznivě vypadá i cena, která se pohybuje kolem 12 korun včetně DPH na jednoho žáka za rok a jsou v ní zahrnuty následné aktualizace a ostatní služby.


Frantisek_Halada.jpgMgr. František Halada

Šéfredaktor portálu ŠkolaOnLine a vedoucí projektu KATEDRA ŠkolaOnLine.
Původním povoláním učitel, po roce 1990 působil 6 let jako ředitel základní školy. Později pracoval jako školitel a manažer velké mezinárodní firmy. Podílel se na vybudování a řízení systému vzdělávání v CCA Group a.s. Jako první stál u zrodu portálu ŠKOLA ONLINE.


Dotazy se z technických důvodů zobrazují s časovou prodlevou.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Erika
Dobrý den, měla bych trochu technický dotaz. Nebrání školám ve využívání vašeho programu nekvalitní připojení k internetu? Co ve chvílích, kdy internet takzvaně nejde? Máte nějaký přehled, jak často se to školám, které už váš software mají stává? A jak tuto situaci řeší?
Pripojeni k internetu je zalezitosti kazdeho provozovatele site, to neovlivnime. My muzeme vyjit vstric v tom, ze pokud sit nefunguje delsi dobu, muzeme poslat k nejblizsimu funkcnimu pripojeni potrebna data. Nekteri nasi klienti funguji na pripojeni 64 kb/s a v poradku funguji. Vetsina skol ma ovsem spickove pripojeni, se kterym neni problem.
Halada
Petr
12 korun na žáka zní zajímavě, co vše bychom za tuto cenu dostali? Jen Katedru nebo i Žákovskou? A co vše je v těchto aplikacích obsaženo?
Pokud jste ucitel nebo reditel skoly (aplikace Katedra), za tuto cenu ziskate komplexni evidencni vybaveni skoly on-line, tzn. od zapisu do prvni tridy az po maturitni evidence a tisky. Z hlediska rodice (aplikace Zakovska) mate kdykoliv pristup na veskere udaje souvisejici se skolou a vasim ditetem bezplatne. Muzete si ovsem nastavit i nadstandartni sluzby jako zasilani SMS zprav a emailu, coz je zpoplatneno. Veskere informace naleznete na webech www.katedra.cz a www.zakovska.cz
Halada
Novák Petr
Dobry den, jako rodice mne zaujala cast Zakovska knizka online. Jakym zpusobem ji mohu vyuzivat a presvedcit ucitele a skolu, aby si aktivovala? Dekuji
Dekuji za zajimavy dotaz. Je to velmi podstatna otazka. Z nasi strany poradame seminare pro skoly a zrizovatele, takze vetsina skol v CR o nasem systemu jiz vi. Jako rodice muzete prostrednictvim rady skoly pozadat vedeni skoly o to, aby se spojila s provozovatelem, tzn. s nami. My zajistime vse ostatni potrebne. Umoznime zkusebni provoz nebo primo provoz pro celou skolu. Zavedeni systemu je pro skolu a tudiz i pro rodice otazkou tri dnu. Rozhodnuti vyuzivat system Skola on-line je na svobodnem rozhodnuti reditele skoly a jeho autorite mezi uciteli.
Halada
Jiri L.
Jaký je váš cíl pro letošní rok? O kolik chcete navýšit počet škol, které aplikaci využívají?
Nase cile jsou velike, ale ne nerealisticke. Planujeme v roce 2006 zdvojnasobit pocet skol, ktere pouzivaji nas system. Jsme presvedceni, a praxe nam dava za pravdu, ze se jedna o nejkomplexnejsi aplikaci pro potreby skol.
Halada
marta
plnaujete aplikaci i pro vysoké školy? S pozdravem Marta
Ano, v soucasne dobe probihaji prace na nove verzi aplikace (cast jiz testujeme), v niz budou zahrnuta specifika vysokoskolskeho studia, vcetne moznosti distancniho studia, e-learningu a pod. Ostra verze by se mela objevit v zari 2006. Skoly, ktere by mely zajem byt pilotnimi, se mohou ozvat na nasi emailovou adresu frantisek.halada@cca.cz nebo daniel.choc@cca.cz.
Halada
patrik
Spolupracujete na projektu nejak s ministerstvem skolstvi? podporuji vas?
S MSMT spolupracujeme jiz od roku 2002, mame jejich zastitu nad projektem. Financne nas ministerstvo skolstvi nepodporuje. Cely provoz projektu a portalu Skola on-line je v rezii nasi spolecnosti.
Halada
Monika
Jaké máte zkušenosti s učiteli, opravdu jsou všichni tak uživalsky schopní, že podobné aplikace vítají? Není to pro některé první kontakt s internetem nebo vůbec s počítačem? Nebrání právě nechuť například starších učitelů k podobným aplikacím širšímu zavedení do všech škol? Pokud cena odpovídá informaci v článku, neměly by být asi brzdou finance...
Pokusim se odpovedet na vsechny otazky postupne. Nejdriv k financim. Ty rozhodne brzdou zavadeni nejsou. V prumeru se jedna o 12,- Kc na zaka na rok. Nejvetsi problem ja osobne vidim v nechuti starsich kolegu cokoli menit v zabehnutych stereotypech a ucit se neco noveho v oblasti ICT. Sam jsem 23 let ucil na ZS a par let rediteloval, takze vim, jak je problematicke prosadit novinky v teto oblasti. Presto jsem velky optimista a vidim, ze v soucasne dobe skoly daleko vice vnimaji potrebu zavest moderni technologie, ktere jim usetri praci a cas a otevrou skolu siroke verejnosti a predevsim rodicum.
Halada
Jana D.
Dobrý den. Včera jsem posílala dotaz, ale nějak se tu neobjevil, takže ještě jednou: Kdo rozhoduje o tom, že škola začne váš systém používat - ředitel, nebo nějaké krajský školská správa?
Jednoznacne o tom rozhoduje reditel skoly. Jestlize se vsak rozhodne zrizovatel o zavedeni jednotneho on-line informačniho systemu do svych skol, ředitel se pravdepodobne bude tomuto rozhodnuti muset podridit.
Halada
Zdena
Využívání aplikace "Žákovská" by bylo možné i pro malé školy, třeba i venkovské?
Ano, takove skoly system vyuzivaji. Prikladem takove venkovske skoly s materskou skolou je ZS a MS Trnova v okrese Plzen - sever. Pan reditel Josef Kraus system pouziva vice nez rok a zaujala ho zejmena cena a komplexnost. Konkretne tato skola plati cenu 1300,- Kc vcetne DPH.
Halada
Votruba
Pisete, ze Vasi aplikaci vyuziva okolo 100 skol. Jak dlouho uz projekt funguje? Dekuji za odpoved.
Projekt bezi od roku 2001. Zkusebni provoz trval do roku 2003 a aplikaci jsme zacali prodavat zacatkem roku 2004. Behem kratke doby se do projektu zapojila stovka skol a pocet neustale narusta.
Halada
anonym
Dobrý den, využíváte webcam? Slyšel jsem, že ve Finsku se pomocí webcam učí děti ve vzdálených oblastech.
Webove kamery zatim nepouzivame a ve treti verzi SOL o nich ani jeste neuvazujeme. Je to zajimavy napad, zkusime zjistit zajem ze strany skol.
Halada
Jarda
Co nabízí škola online žákům kromě toho že, je rodiče mohou lépe kontrolovat? Nebojite se, že se chytří žáci nabourají do systému?
Rodice i zaci maji pristup ke stejnym datum (kazdy muze mit vlastni heslo a pin pro pristup). Takze maji pristup k rozvrhu, k suplovani tridy daneho studenta, samozrejme ke znamkam a jejich detailum (kdo zkousel, kdy zkousel, co zkousel, pisemny komentar). Muhou videt planovana zkouseni i s tematem. Takze se nejedna jenom o kontrolu, ale o moznost systematicke pripravy a zacleneni rodicu do komunikace se skolou. V pripade dlouhodobe absence zaka, zde funguje vazba mezi ucivem a emailem rodice nebo zaka. A ke druhe otazce: System je velmi dobre zabezpecen na urovni bankovnich systemu. Funguje zde protokol Https, veskere udaje mezi klientskou stanici a serverem, probihaji v rade cisel. Samozrejme muze nastat situace, kdy si ucitel zapomene svuj denicek se znamkami (konkretni pripad) a studenti si v systemu upravi svoje znamky. Pokud se toto stane, my jsme schopni velmi rychle vratit skole puvodni udaje. System je denne zalohovan a nekolikraat jisten.
Halada
Knotková
Pane Halado, jake mate dalsi plany se skolou online? Připravujete aktualizaci nebo nove funkce?
Jak uz jsem zminil, nyni se testuje nova verze SOL 3, ktera je zamerena na moderni zpusob vyuky pro vyssi odborne a vysoke skoly. Jiz nyni tyto formy funguji s Class Serverem spolecnosti Microsoft Systems. Nove funkce jsou predevsim v aplikaci pro distancni vyuku nebo spousteni e-learningovych kurzu. Podrobnosti o nove verzi naleznete v kratke dobe na www.katedra.cz
Halada
Jana
Myslíte, že už jsou školy natolik dobře vybavené technicky, aby systém mohly používat? Kde by vzaly školy na to, aby měl každý učitel počítač?!
To je mylna predstava casti ucitelu a reditelu. Neni nutne, aby mel kazdy ucitel pocitac. Ve vetsine nasich skol jsou pocitace pouze ve sborovne nebo kabinetech. Kazdy ucitel do systemu vstupuje jedenkrat tydne, zada jednoduse dochazku za tyden, podle klasicke tridni knihy a doplni si znamky. Tyto cinnosti mu zaberou maximalne tricet minut tydne, podle toho co uci. Nektere skoly jsou jiz vybaveny lepe, proto mohou pouzivat elektronickou tridni knihu. Vse pisi do systemu tedy pouze jednou. A maji ve finale veskere vystupy a tisky, od prehledu dochazky po klasifikacni archy, prumery, zaznamy v katalogovych listech, matriky, vysvedceni atd. Navic ucitel muze do vsech svych dokumentu a tridni knihy z domova. Ta doba, kdy bude mit kazdy ucitel pocitac, prijde pomerne brzo. Odhaduji to do peti let.
Halada
Josef
Existuje při aplikaci Žákovská knížka i zpětná vazba, myslím tím rodič - škola? Mohu tímto způsobem třeba omluvit dítě z docházky? Děkuji.
Samozrejme existuje. Jednak muzete reagovat na hodnoceni ditete, jednak ma system tzv. nastenku (akce skoly), kde lze vyuzit teto zpetne vazby. Kazdy ucitel pak vidi, ktery z rodicu jeho zpravu cetl a jak na ni zareagoval.
Halada
vladimir
Dobry den, mohl byste uvést několik škol, které už používají žákovskou nebo jiný modul a kde by se dalo zjistit zkušenosti z praxe. Děkuji
Prehled skol aktivne vyuzivajich Katedru naleznete na www.skolaonline.cz nebo www.katedra.cz v rozcestniku aktivnich skol. Zalezi ze ktereho typu skol chcete ziskat informace. Vyzkousejte napriklad SOS a SOU Cheb, OA Slany, Gymnazium Boticska Praha, ZS a MS Trnova nebo SOS obalove techniky Steti.
Halada