Obchodní jednání
Nebylo by správné předpokládat, že na základě jednoho nebo dvou setkání dojde k uzavření dohody, či smlouvy. Pro zdejší svět je typické, že jednání trvají výrazně déle, než je obvyklé v našich zeměpisných šířkách. Je nutno nejdříve vybudovat vzájemnou důvěru a přátelské kontakty s partnerem. Při schůzce nás může zaskočit nezvykle vysoký počet přítomných, jsou preferována spíše týmová jednání. Vzhledem k denní skladbě motliteb je nejvhodnější dobou pro setkání dopoledne. Odmítnutí je vůči hostovi považováno za neslušné a tak i když partner nebude mít o nabízený výrobek či službu zájem, nejspíše to nedá ze zdvořilosti přímo najevo. Na začátku i na konci je vhodné poděkovat za přijetí a ujistit druhou stranu o významu, jaký setkání přikládáme. V případě jednání během pracovního oběda či v hotelové restauraci je vždy vhodnější abstinovat, na recepcích je poměrně rozšířený styl, na který jsme zvyklí u nás.

Aspekt času a dochvilnost
Čas je relativní veličina a v arabském světě to platí dvojnásob. Dochvilnost rozhodně nepatří mezi zdejší ctnosti a je třeba to vzít na vědomí. Projevy netrpělivosti nebo dokonce zlostné reakce jsou partnery vnímány negativně. Vše řídí Alláh a vše záleží na jeho vůli. Pokud k setkání z jakéhokoliv důvodu nedojde, pak to nebyla Alláhova vůle. Nicméně místní obchodníci dobře vědí, že časovému faktoru je v našich zemích připisován jiný význam a není proto vhodné, abychom to byli my, kdo se opozdí. Mohlo by to být vnímáno jako projev neúcty či nedostatek zájmu o dotyčnou osobu či obchod.

Svatý měsíc Ramadán
Období, kdy dochází ke značnému poklesu všech aktivit, tedy i obchodních. Obchody a restaurace mají v průběhu dne zavřeno s výjimkou restaurací ve velkých hotelech, úřady mají otevřeno pouze několik hodin denně, obvykle od 9 do 13 hodin. Rozhodně se nedoporučuje plánovat důležité schůzky a jednání do tohoto období.

Pracovní návyky
Obvyklá pracovní doba je od 9 do 14 hodin a poté od 16 do 20 hodin. Úřady a banky mají otevřeno většinou od 8 do 14 hodin. Státní instituce nepřijímají oficiální návštěvy o státních svátcích a v době pracovního volna, tj. od ukončení pracovní doby ve středu odpoledne ve 14 hodin do začátku pracovní doby v sobotu ráno v 9 hodin. Pojetí pracovní doby, zvláště pak jejího začátku, je poněkud volnější a je lépe s tím předem počítat. Volné dny jsou čtvrtek a pátek, sobota a neděle jsou normálními pracovními dny. Pracovní morálka a tempo vycházejí z celkové životní filozofie, v poslední době lze zaznamenat určitý pokrok ve státní správě. Pod tlakem přímo z vládnoucích kruhů v úřadech poněkud mizí dlouhé fronty a méně často dochází k neodůvodněným absencím úředníků. Ekvivalentem španělského manana je zde bukra. Český překlad zítra nelze chápat doslova, v praxi to znamená možná nebo spíše někdy.

Smlouvání
Smlouvání je pro arabské obchodníky téměř bytostnou potřebou. Smlouvá se všude a o všem. Při kontraktačním jednání se smlouvá o dodacích podmínkách, záručním a pozáručním servisu a samozřejmě o ceně. Je proto důležité mít jasnou cenovou představu a počítat s tím, že se druhá strana bude snažit, již z principu, cenu stlačit na nižší úroveň. Přílišné navýšení úvodní cenové nabídky by však mohlo být považováno za neseriózní a partner by mohl nabýt dojmu, že jej nebereme vážně. Je to však běžná praktika místních obchodníků, kteří vždy cenu výrobku nadsadí a čekají nakolik je pro zákazníka přijatelná. Nezbývá než přistoupit na smlouvání. Je to hra nervů a silnější vítězí. Pokud rezignujeme příliš brzy a snadno přistoupíme na podmínky druhé strany, může na nás být nahlíženo jako na slabého partnera, který se nechá lehce přesvědčit.

Vhodné oblečení
Oblečení hraje v SAE stejně jako všude na světě důležitou úlohu. Pro oficiální příležitosti jsou vyžadovány u žen dlouhé šaty s rukávy nebo kostým, který by měl zakrývat i ramena a paže. U mužů je obvyklý oblek a kravata. Na rozdíl od Kuvajtu a Saúdské Arábie jsou SAE méně rigidní zemí, pokud jde o práva žen, které se zde mohou pohybovat bez doprovodu mužů. Běžným oblečením cizinek na veřejnosti jsou šortky nebo i krátké sukně. Místní muži, obchodníky nevyjímaje, se oblékají do splývavých bílých hábitů (dišdaša) sahajících až ke kotníkům. Pokrývku hlavy tvoří bílý nebo červenobílý šátek (gutra), který je přidržován na hlavě pomocí dvojitého černého kroužku (agal). Nejčastější obuví jsou sandály. Ženy pak chodí zahaleny do černých hábitů (abba), hlavu včetně vlasů, nosu a obočí zakrývá černá burqa. Jediné, co lze spatřit z místní ženy, jsou tmavé oči.

Zdravotní péče
Zdravotní péče v SAE je na velmi dobré úrovni, avšak značně finančně náročná. Za přijetí lékařem je účtována částka 27 USD, lékařské vyšetření běžného typu stojí 60 USD, za vystavení lékařské zprávy se účtuje cca 80 USD, ceny léků se běžně pohybují mezi 14 a 22 USD. Poplatky za hospitalizaci činí 27 - 80 USD/noc podle počtu lůžek v nemocničním pokoji, sazby za lékařské úkony včetně operací 550 - 1.640 USD podle rozsahu zákroku; např. komplikovaná srdeční operace přijde na cca 13.600 USD (poznámka: částky v USD jsou zde i v následující stati přepočítány z místní měny kursem 1 USD = 3,673 AED - leden 2006).

Úřady
Styk a spolupráce s místními úřady a orgány státní správy odpovídá zvyklostem v arabských zemích. Při řešení nouzových situací je přístup ze strany úřadů poněkud laxní a součinnost s nimi je vzhledem k odlišné mentalitě zdejšího obyvatelstva obtížnější. Vyřizování žádostí českých orgánů (např. dožádání českých soudů) bývá zpravidla zdlouhavé. V období náboženských či státních svátků a ve dnech volna (čtvrtek, pátek) prakticky nelze s místními úřady komunikovat, a to ani v případě nouzových či nepředvídaných událostí. Státní správa striktně dodržuje veškeré místní předpisy a lhůty a žádosti o výjimky nebývají akceptovány.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist