Každoročně tak přibývá tisíce nových investorů, kteří se snaží uspět na burzách. Bohužel, mnozí z nich opakují stále stejné začátečnické chyby.

SÁZKA NA JEDINÉHO KONĚ

Nejčastější začátečnickou chybou je investování většiny prostředků do jediného akciového titulu, odborně řečeno - nedostatečná diverzifikace portfolia. Akcie sice v průměru nabízejí nadstandardní zhodnocení, ale konkrétní titul v konkrétním čase může také výrazně ztratit. Bezpečnost svého akciového portfolia přitom výrazně nezvýšíme ani rozdělením investice mezi několik společností ve stejném oboru. Vlivem např. technologického pokroku se celé odvětví může dostat na vedlejší kolej.

Dostatečné diverzifikace tedy dosáhneme především rozdělením své investice mezi několik podniků z různých oborů a nejlépe i z různých částí světa. Už dávno přitom neplatí, že dobře diverzifikovat lze jen velká portfolia. Díky dnešní úrovni poplatků je možné již sto tisíc Kč rovnoměrně rozdělit mezi tři nebo čtyři tituly v ČR, Evropě a USA, aniž by poplatky brokerům ukrojily z klientovy investice více než 1 %.

Stále úspěšněji se v portfoliích drobných investorů uplatňují ETF (neboli indexové akcie a certifikáty). Jedná se o uměle vytvořené cenné papíry, které kopírují vývoj vybraného burzovního indexu. Nákupem takového cenného papíru získává investor diverzifikaci přes všechny tituly zastoupené s daném indexu. Nejznámější indexovou akcií je QQQQ, která kopíruje vývoj indexu NASDAQ100 a zajišťuje tedy diverzifikaci stejnou, jako když by investor nakoupil 100 největších společností obchodovaných na trhu NASDAQ.

NASKAKOVÁNÍ DO ROZJETÉHO VLAKU

Akcie nejsou automat na peníze a žádný titul, který v minulosti nabízel mimořádné zhodnocení, nebude navěky vždy jen růst. Bohužel, právě začínající drobní investoři bývají těmi, kdo tituly kupují na konci růstového trendu těsně před tím, než dochází k propadu. Ne nadarmo se v odborné literatuře i v prospektech brokerů a investičních fondů stále dokola setkáváme s větou: "Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích". Z čistě statistického pohledu by dokonce mělo platit opačné pravidlo, že když příliš dlouho docházelo k nadprůměrným výnosům, lze v budoucnu spíše očekávat podprůměrné výnosy.

Úspěšné investování je tedy založeno na nákupech v blízkosti začátku růstového trendu a prodejích v blízkosti konce růstového trendu. Mnohem pravděpodobněji dosáhne úspěchu ten, kdo bude nakupovat akcie, jejichž cena příliš dlouho stagnuje okolo stejné úrovně, i když situace podniku nebo odvětví se očividně zlepšuje, než když nakoupí akcie po dlouhém růstu. Ještě vyššího zhodnocení lze docílit, pokud se podaří vhodně nakoupit při neodůvodněné panice na trhu, když třeba i na drobný neúspěch trhy zareagují mohutným výprodejem titulu. Obvykle totiž platí, že trhy přestřelují a prvotní reakce na nové informace bývá příliš silná s následnou korekcí ceny na odpovídající úroveň.

Samozřejmě, téměř nikdy se nepodaří nakoupit úplně u dna a prodat na úplném vrcholu. Reálným cílem investora proto je snažit se nakupovat v blízkosti lokálních minim a prodávat v blízkosti lokálních maxim.

ZISK JE REÁLNÝ, V PENĚZÍCH

Investice není úspěšná, dokud není ukončena úspěšným prodejem. Přestože akcie v portfoliu výrazně posílí, teoreticky může investor svou hodnotu kdykoli ztratit. Skutečným měřítkem úspěšného investora jsou tak až vydělané peníze, nikoliv dobře zhodnocené akciové portfolio.

Každý investor a analytik má svůj odhad, na jakou úroveň by jím nakoupená akcie mohla v určitém časovém horizontu zhodnotit, a z jakých důvodů.

Bohužel, až příliš často se stává, že poté, co akcie skutečně na očekávanou úroveň posílí v kratší než původně očekávané době, investor dále setrvává v pozici. Kolikrát se setkáváme s větami typu: "Když ono mi to tak pěkně vyrostlo, tak jsem myslel, že by to mohlo růst dál".

Pokud se nic zásadního nezmění a podnik a jeho odvětví zůstávají v obdobné situaci, jako když si investor tvořil svá původní očekávání, měl by věřit své původní představě. Jen samotný růst ceny není dobrým důvodem pro přehodnocení očekávání správné budoucí ceny!

TRPĚLIVOST RŮŽE PŘINÁŠÍ

Opakovaně se také setkáváme s investory, kteří nejsou schopni unést nevyužité příležitosti. Přestože sami celkem úspěšně zhodnocují své portfolio, vidí, o kolik vyššího zhodnocení mohli dosáhnout, kdyby náhodou trefili ještě lepší akcii. Prodávají do budoucna nadějné a racionálně nakoupené akcie jen proto, aby měli prostředky pro nákup jiných, kde by mohl přijít zisk. Výsledkem bohužel bývá právě to, že takovým neracionálním přeskakováním mezi pozicemi přijdou právě o ty nejzajímavější nárůsty na původně držených pozicích.

Jiným druhem nevhodného chování na akciových trzích je netrpělivost při čekání na vhodnou příležitost. Například v současnosti jsou makléři Fio, burzovní společnosti, a. s. přesvědčeni, že během řady týdnů bude možné české akcie nakupovat za levnější ceny než nyní. Ne každý investor však dokáže čekat s připravenými penězi na nákup za dobré ceny, když vidí tento týden, příští týden a ještě ten další, že české akcie stále ještě o něco vylepšují svá historická maxima. Leckdo tak ztratí trpělivost a vstoupí do pozic právě nešťastně blízko vrcholu.

JAK TEDY NA TO

Pokud klient nemá bližší znalosti nějakého podniku nebo oboru, na základě kterých by sám dokázal najít vhodnou investiční příležitost, měl by se podívat na doporučení makléřů a analytiků. Kvalitní brokeři nabídnou komplexní informace o úspěšnosti svých minulých doporučení a jasná zdůvodnění, proč svá doporučení vydávají.

Pokud se klient ztotožní se zdůvodněním aktuálního investičního doporučení, jasně by si měl stanovit svou cílovou cenu, tedy cenu akcie, po jejímž dosažení během svého stanoveného časového horizontu je rozhodnut akcii prodat. Dále by si měl stanovit úroveň akceptovatelné ztráty, a pokud se cena vyvíjí proti předpokladům, prodat akcie při takové ztrátě dříve, než nad úrovní ztráty ztratí kontrolu. A nikdy nedopustit, aby v jednom akciovém titulu měl více než třetinu hodnoty svého portfolia.

www.fio.cz