Poslanecká sněmovna v opakovaném hlasování schválila návrh zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců. Jestliže novou právní normu podepíše prezident, začne platit od začátku roku 2008. Účelem zákona je výrazněji motivovat zaměstnavatele i zaměstnance k vytváření lepších podmínek pro bezpečnou práci.

V ČR v současné době funguje systém, podle kterého jsou zaměstnavatelé povinni pojistit se u některé ze dvou komerčních pojišťoven, které stanovil zákon - jde o Českou pojišťovnu nebo Pojišťovnu Kooperativa. Pokud dojde k pracovnímu úrazu, dostávají poškození zaměstnanci pojistné plnění od pojišťoven většinou prostřednictvím svých zaměstnavatelů. Tento systém však dostatečně nemotivuje postižené zaměstnance k další práci a nemotivuje ani zaměstnavatele k přijímání účinných opatření předcházejících vzniku pracovního úrazu či nemoci z povolání. Zákonem stanovenou povinnost firem pojistit se u dvou komerčních pojišťoven navíc vytýkala ČR i Evropská unie. Tento postup podle ní nezajišťuje rovnost.

Nová právní úprava zavede do českého systému pojištění prvky, které se ve vyspělých zemích již standardně vyskytují. Zákon posiluje právní jistoty zaměstnanců i zaměstnavatelů a zároveň vytváří předpoklady pro dlouhodobou stabilitu úrazového pojištění za finančně přijatelných podmínek.

Od roku 2008 bude zrušeno pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání a nahradí jej forma sociálního úrazového pojištění s vlastním systémem poskytovaných dávek, což celý systém zprůhlední. Odpovědnost za zdravotní újmu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání se přenese z oblasti pracovněprávní do systému sociálního zabezpečení, a to formou dávek úrazového pojištění. Úrazové pojištění bude provádět Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), které budou zaměstnavatelé odvádět pojistné ve stejné výši jako dosud, a ČSSZ zajistí v této oblasti stejný režim, který dnes platí v oblasti sociálního pojištění. Dávky z úrazového pojištění bude vyplácet přímo poškozeným zaměstnancům.

Toto řešení zajistí dlouhodobou jistotu při výplatě dávek lidem, kteří utrpěli úraz v práci nebo mají nemoc z povolání. Poskytovaná dávka již nebude vázána na částečný či plný invalidní důchod a navíc si lidé, kteří dávky pobírají, budou moci přivydělávat, aniž by se výše dávky o tento přivýdělek snížila, jako je tomu dnes.

Zdroj: www.bozpinfo.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist