Belgický premiér Guy Verhofstadt při svém projevu v Evropském parlamentu uvedl, že jedinou možností pro Evropskou unii zůstává pokračovat v ratifikaci ústavní smlouvy a souběžně realizovat konkrétní projekty, které lidem ukáží výhody evropské integrace. Vyzval proto členské země, aby se ratifikací dokumentu začaly opět zabývat.

Jeho nadšení ovšem vzápětí zmírnil jeho nizozemský kolega Jan Peter Balkenende, který uvedl, že konání druhého referenda o evropské ústavní smlouvě považuje za nemožné. Nezemsko se stejně jako Francie postavilo proti dokumentu v referendu v loňském roce. Po těchto hlasováních evropští lídři vyhlásili „období reflexe“, které by mělo přinést debatu o dalším osudu EU a její ústavy.

Verhofstadt toto období označil za "ohlušující ticho". Nebude mu vadit, pokud červnový summit toto období prodlouží o další rok, jak se na tom nedávno ve Vídni dohodli šéfové diplomacií členských zemí. Přeje si však, aby se konečně začalo něco dít, aby se státy dohodly na smyslu společného projektu a přešly od slov k činům, tedy k budování skutečné evropské federace.

"Otázkou není, zda se Evropa přemění ve více federální a politický útvar, ale kdy se to stane a hlavně, zda k tomu dojde včas," prohlásil. Domnívá se, že tváří v tvář globalizaci, síle Spojených států a postupně i Číny a Indie nemají evropské země jinou možnost než vytvořit federaci, pokud chtějí ekonomicky konkurovat a zachovat sociální vymoženosti. Považuje za nesmysl, že státy, jež mají společnou měnu a hospodaří na jednotném trhu, pěstují 25 rozdílných hospodářských politik; pak se nemohou divit, že ekonomicky zaostávají.

Premiér připomněl, že podle dodatku k ústavní smlouvě se jejím osudem mají zabývat šéfové států a vlád, jakmile ji schválí 20 z 25 členských států; myslí si, že je to reálné. Souběžně je třeba rozběhnout projekty, pro které není nová smlouva nezbytná, včetně budování evropské obrany. "Tato strategie o dvou cestách je jedinou metodou, jak pozitivně vyjít z dnešní nejistoty, která jinak potrvá léta, a neztratit čas. Čas je totiž to poslední, co si můžeme dovolit ztrácet," zakončil belgický premiér.