Rakouský kancléř a lídr současného rakouského předsednictví EU Wolfgang Sch#251#ssel věří že by k záchraně a oživení evropské ústavní smlouvy mohlo vést celoevropské referendum o dokumentu, jehož ratifikace byla pozastavena po loňských neúspěšných lidových hlasováních ve Francii a Nizozemsku.

V rozhovoru pro německý týdeník Bild am Sonntag rakouský kancléř uvedl, že si dovede představit simultánní konání referenda ve všech členských zemích unie. "Evropská ústavní smlouva může být akceptována většinou Evropanů a většina států ji může přijmout. Zároveň si ovšem uvědomuje, že návrh na konání takového referenda musí být přijatelný pro nizozemskou a francouzskou stranu. Vyslovil rovněž ideu, že by návrh základního dokumentu EU neměl zůstat v současné podobě a měl by být mírně pozměněn.

Téma budoucnosti evropské ústavní smlouvy bude tématem nadcházejícího summitu EU, který se koná 15.-16.června ve Vídni. Všeobecně je očekáváno, že evropští lídři během jednání prodlouží tzv. období reflexe, k němuž bylo přikročeno po loňských neúspěšných referendech, o jeden rok.

Poláci říkají ústavě jasné "ANO"

Nedávný průzkum veřejného mínění Institutu pro veřejné otázky v Polsku ukázal, že i přes vytrvalou neochotu polských politických sil diskutovat o osudu evropské ústavní smlouvy, polská veřejnost tento dokument silně podporuje. Pro přijetí euroústavy se vyjádřilo 68 procent respondentů. Vysokou podporu mezi Poláky má také jejich členství v EU, které vítá 64 procent dotázaných. Se závěry tohoto průzkumu se shoduje i studie o polské strategii vůči ústavě, publikované polským Institutem pro mezinárodní otázky.

Obě studie poukazují na nedostatek debaty a celkové ticho kolem budoucnosti euroústavy. Většina Poláků sice dokument podporuje, cítí se však málo informovaná (54 procent). Za řešení současných problémů EU považuje většina respondentů právě evropskou ústavní smlouvu a užší spolupráci mezi členskými zeměmi.