Všechny strany se určitým způsobem zabývají celoživotním vzděláváním a úspěšným uplatněním v pracovním procesu. U jednotlivých zemí můžeme pozorovat odlišné zaměření i formy řešení stávající situace.

Němci se zabývají problematikou nezaměstnaných osob obecně a jak jim pomoci vrátit se zpět do pracovního procesu formou neplacených školení a tréninků. V rámci projektu vytvořili samostatné centrum „CeBB“, které takové služby nabízí. Partnerskými organizacemi jsou například Einfal GmbH a Afg PERSONAL. V Hamburku je rozšířený také tzv. „One Euro Job“. Jedná se o povinnost nezaměstnaných déle než 10 měsíců, kterým to úřad práce nařídí, nastoupit do speciálního pracovního programu. Po dobu zapojení do tohoto programu pobírají nadále sociální dávky v nezaměstnanosti a navíc ještě cca. 1,5-2,2 Euro za hodinu a mají možnost navštěvovat vzdělávací kurzy a školení zdarma. Vykonávají různé formy prací – dílna na opravu kol, řidičské práce, kavárna, pomoc přímo v ulicích Hamburku. Tato aktivita nám není v tuto chvíli v rámci projektu blízká, ale mohla by sloužit jako inspirace pro vytvoření jiného budoucího projektu – v EU by na to prostředky mely být!

Angličtí partneři se zaměřují především na zaměstnavatele a snaží se je naučit nevylučovat zaměstnance 45+ z pracovního procesu a umět najít přednosti a správně využít schopnosti zaměstnanců 45+, uskutečňují rozhovory i s odbory atd.

Francouzským partnerem je instituce, která vybírá povinnou daň od podniků na vzdělání zaměstnanců. Má tak přímé kontakty na firmy. Vyvinuli softwarový program, který dokáže jednoduše a přehledně zobrazit data o zaměstnancích formou grafů. Instituce sama zadá údaje do systému a provede první prezentaci výsledků ve firmě, může tak přímo upozornit na tendence v podniku a ovlivnit firmu v další podpoře vzdělávání svých zaměstnanců. Firma dostane přístupová hesla k prohlížení výstupů ze softwaru, může si kdykoliv nechat zobrazit graf dle svých potřeb. Data do systému zadává jen zmíněná instituce.

Česká strana zaměřuje svou činnost na tři základní cílové skupiny – na střední management 50+ (naučit se znát své silné ale i slabé stránky - celková vitalizace a posílit tak schopnost udržení se v pracovním procesu), na zaměstnavatele - personální oddělení (naučit se správně využít kompetencí svých zaměstnanců střední management 50+) a na širokou veřejnost (obecné vnímání skupiny obyvatel 50+).

V rámci nadnárodního společenství by strany měli mít možnost vyměňovat si zkušenosti, rady a nové poznatky. K tomu měla přispět i samotná konference v Hamburku. Zúčastnili se jí zástupci všech stran partnerství .

Hlavní moderátorkou konference byla Susanne Sabisch-Schellhas, CeBB, která se první den ujala uvítacího slova, dále následovaly prezentace jednotlivých stran, které informovaly o novinkách a pokrocích, kterých jednotlivé instituce dosáhly od posledního setkání ve Velké Británii.

Druhý den byl rozdělen do dvou částí. Dopoledne byly na programu 4 workshopy zaměřené na hlavní oblasti spolupráce společenství. Účastníci konferenci se rozdělili do následujících pracovních skupin dle svých preferencí již před začátkem konference: E-portfolio, Zaměstnavatelé, Učení a zdraví, IAG. Workshopy pokračovaly ještě další den, kdy následovaly prezentace výsledků workshopů.

Členové české strany se účastnili dvou skupin – „Zaměstnavatelé“ a „Učení a zdraví“. Účastníci skupiny „Učení a zdraví“ se shodli na tom, že se ve skupině sešli v podstatě spíše zájemci o toto téma, kteří prezentovali systémy a možnosti ve vlastních zemích, nemá podporu v expertnosti účastníků, její výstupy nemohou dosáhnout kvalit výstupů ostatních skupin dojmy byly smíšené.

Výsledky workshopu „Zaměstnavatelé“ zhodnotili účastníci jako velmi přínosné. Českou stranu zaujala především metodika kolegů z Exeter, VB – práce se zaměstnavateli a zvyšování „atraktivity“ zaměstnanců 45+.

V odpoledních hodinách proběhla návštěva partnerské organizace Einfal GmbH – příspěvková organizace zprostředkovávající již zmíněný „One Euro Job“. Při té příležitosti jsme se setkali i se starostou Hamburku. Ostatní účastníci navštívili hamburskou radnici a úřad práce.

Zapsala: Jitka Odehnalová