Nalézt vhodného kandidáta na pozice v informačních technologiích, především pak na pozice programátorů, je stále složitější. Finanční požadavky uchazečů jsou každým rokem vyšší a ve chvíli, kdy se vám podaří nalézt toho pravého, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Dnes již výběrové řízení předložením nabídky vítězným uchazečům nekončí.

V letech 2000 - 2006 došlo v oblasti IT k dramatickému výkyvu poptávky a mezd. Specialisté v IT jsou vzácné zboží. Mnohým firmám v oblasti vývoje a implementace informačních systémů mohou hrozit problémy s realizací nasmlouvaných zakázek a dodržením termínů.

Největší výkyvy na trhu práce nastaly v posledních pěti letech u pozic programátorů. Pokud porovnáme námi zjištěnou výši mezd na pracovních pozicích v oblasti IT a telekomunikací za rok 2005-2006 s předešlými roky, můžeme pozorovat u většiny pozic mírný nárůst mezd. U technických, konzultantských, obchodních a manažerských pozic až na výjimky k žádným znatelným výkyvům platů v posledních letech nedošlo. Platy na těchto pozicích stagnují nebo pozvolně rostou v řádu jednotek procent za rok.

VÝVOJ POPTÁVKY A MEZD V IT

Jinak je tomu u programátorů. Změny ve výši mezd u těchto pozic přímo souvisely se značnými změnami poptávky, nabídky i požadované úrovně znalostí a praxe.

Největší pokles poptávky bylo možné zaznamenat u nižších webových vývojářských pozic. V letech 2000 a 2001 byla poptávka vysoká a relativně dobře placenou práci v této oblasti snadno získali i méně zkušení vývojáři. Následně však došlo ke značnému poklesu poptávky a platů u tohoto typu pozic. Ten byl zapříčiněn náhlým snížením očekávání od internetových firem.

Opačný trend zaznamenaly vývojářské pozice zaměřené na programovací jazyky JAVA, nově i C# a v menší míře i C++. Zde poptávka i nároky na zaměstnance v posledních pěti letech nepřetržitě stoupají. To zapříčinilo u nejvíce poptávaných vývojářských pozic nárůst platů mnohdy i o 40 %. Typickým příkladem může být pozice JAVA programátora s roční praxí po vysoké škole, kterého je dnes téměř nemožné nalézt pod 35 000,- Kč, zatímco před třemi lety se platy na této pozici pohybovaly až o 10 000,- Kč níže.

PŘÍČINY NEDOSTATKU PROGRAMÁTORŮ

Uvedené zvýšení mezd programátorů je důsledkem nedostatku kvalitních odborníků v této oblasti. Před pěti lety byla vysoká poptávka vyvážena poměrně nízkými nároky. Pro programátory (tehdy často zaměřené na internetové technologie) nebylo složité si nové programovací jazyky během pár měsíců teoreticky osvojit a ucházet se o novou pozici pouze s minimálními praktickými zkušenostmi. Tehdy to mnohé společnosti akceptovaly. Dnes je největší zájem o vývojáře s minimálně dvouletými zkušenostmi v požadovaném programovacím jazyce.

Dalším důvodem nedostatku kvalitních vývojářů je poměrně malý zájem o práci v ČR ze strany programátorů ze zemí EU, případně z USA. Když se setkáváme s uchazeči z těchto zemí, jako důvod zájmu o práci v ČR udávají nejčastěji stěhování za českou partnerkou, kterou potkali v zahraničí. O finanční motivaci, zde rozhodně nemůže být řeč, a to ani přes nárůst platů v této oblasti za poslední dva roky. Pokud porovnáme průměrné mzdy programátorů v ČR a USA, kde má Robert Half Technology největší síť poboček, snadno zjistíme, že mzdy v tomto odvětví jsou v USA stále znatelně vyšší. U velmi zkušených programátorů průměrně trojnásobně, u těch s jedním rokem praxe činí dokonce až 4,5 násobek mezd českých.

Tam, kde naopak zájem je - tedy u uchazečů z východní Evropy a Asie, komplikuje situaci složitá administrativní procedura zaměstnávání pracovníků z těchto zemí a také neochota českých firem cizince z východu zaměstnávat. Přitom mzdové úrovni východní Evropy a samozřejmě i Asie můžeme dnes bez problémů konkurovat.

NEDOSTATEK NEZNAMENÁ JEN ZVÝŠENÍ PLATŮ


Zvýšení platů byla nejrychlejší a také zcela očekávaná reakce na sníženou nabídku volných programátorů na trhu. Nezůstalo ale pouze u toho. Mnohým IT firmám v oblasti vývoje a implementace informačních systémů mohou hrozit problémy s realizací nasmlouvaných zakázek a dodržením termínů. Personalisté v těchto firmách to pociťují zvýšenou mírou dotazů a žádostí ze strany liniových manažerů, které trápí nedostatek specialistů nejvíce.

Tradiční metoda vyhledávání IT specialistů - tedy inzerce pozic na internetových pracovních portálech v době značného převisu poptávky nad nabídkou programátorů, již zdaleka nepomáhá tolik jako dříve. Díky problémům s obsazováním volných pozic získávají firmy touto cestou v posledních letech i při zvýšení investic stále méně a méně uchazečů. Kdo si nechce kazit náladu, ať se raději nedívá, na kolikáté stránce se ocitne jeho nabídka v rubrice zaměřené na programátorské pozice po pár hodinách od jejího vystavení. Přitom v této sekci jsou si nabídky práce i požadavky u většiny inzerce značně podobné. Věřit tomu, že programátora hledajícího práci zaujme právě ta vaše z předešlého dne na desáté stránce, může jen naprostý optimista.

EXISTUJE ŘEŠENÍ?

Další nepříjemná změna, na kterou si personalisté v IT začínají již pomalu zvykat, souvisí s množstvím nabídek, které dnes schopní programátoři dostávají. V průměru si vybírají ze tří až šesti nabídek. Více jich není jen proto, že po týdnu stráveném schůzkami ve firmách a po několika prvních nabídkách ztrácejí chuť absolvovat jakákoliv další výběrová řízení. To vše souvisí i se změnami chování nejvíce poptávaných uchazečů při výběrovém řízení. Z ochotných, trpělivých a vděčných žadatelů o práci se po pár dnech hledání a několika nabídkách nezřídka kdy stávají přehnaně sebevědomí uchazeči, kteří se neváhají pochlubit nejzajímavější nabídkou a zeptat na plat hned, jak se usadí. V případě neuspokojivé odpovědi viditelně ztrácejí zájem a pospíchají na další schůzku.

Finanční motivace stále zůstává největším lákadlem. U programátorů to platí jak při výběru nové firmy, tak i při rozhodování zda zaměstnání případně změnit. Nárůst platů však v konečném důsledku neznamenal zvýšení rozdílů mezi jednotlivými nabídkami. Všichni schopní hráči na IT trhu na zvýšení zareagovali. Toto kritérium tedy samotné programátorům při výběru nestačí. Jaké jiné faktory jsou tedy ve hře? Když pomineme blízkost zaměstnavatele k bydlišti uchazeče, která mnohdy hraje významnou roli, zůstává ještě několik kritérií, která se ovlivnit dají.

Začněme benefity. Pět týdnů dovolené se stává standardem, na který si zaměstnanci velmi snadno zvykají a neradi se s ním při změně zaměstnání loučí. Neméně důležitá je pro IT specialisty možnost práce s nejnovějšími technologiemi a s tím spojené vzdělávání. U programátorů s horší znalostí anglického jazyka vyhrávají firmy, které jim to zpočátku tolerují, ale zároveň nabídnou možnost jazykového vzdělávání a následného využití angličtiny v praxi.

ABSOLVENTI JSOU TAKÉ ZHÝČKANÍ

Další cestou k naplnění poptávaného počtu programátorů se stávají absolventi vysokých škol informatických oborů. Před třemi lety si nemohl čerstvý absolvent bez praxe při studiu mnoho vybírat. Dnes je situace jiná. Firmy mají o absolventy zájem a netrvají na komerční praxi při studiu. Získají tak relativně levnější a přizpůsobivější zaměstnance, do kterých ale musí zpočátku investovat více času i financí ve formě školení. Mylným předpokladem zde bývá víra firem, že absolventi se s úrovní svých platů, a případně i s nižší atraktivitou pracovního zařazení, spokojí déle než jeden rok. Po získání praktických zkušeností cena programátorů na trhu stoupá. Pokud na to firma není schopna dopředu zareagovat, stává se z ní školicí středisko a z jejích zaměstnanců zájemci o novou a lépe placenou práci.

VYHRÁVAJÍ JEN TI NEJRYCHLEJŠÍ


Velké množství rychle získaných nabídek programátorů a jejich přirozená neochota absolvovat tři schůzky denně po týdnu hledání, klade vysoké nároky na rychlost výběrového řízení. Společnosti, kterým trvá díky jejich interním procesům několik dní než posoudí, zda si pozvou uchazeče na schůzku, mohou čekat pouze na zázrak. Stejně tak firmy, které si po schůzce berou týden na rozmyšlenou.

Odsuzují se k výběru z uchazečů, o které nemá konkurence zájem. Ti nejlepší programátoři hledají týden a mají si z čeho vybírat. Rada je v tomto případě velmi jednoduchá. Je třeba být tak rychlý, jak je to jen možné. Dlouhotrvající výběrová řízení nejsou zpravidla způsobena pečlivým výběrem, ale ne zcela fungující komunikací mezi liniovými manažery a personálním oddělením.

Návrhem pracovní nabídky komunikace mezi uchazečem a společností nekončí. Pokud máte zkušenosti s výběrem programátorů a dosahujete v průměru jednoho nástupu na dvě nabídky, pohybujete se nad současným průměrem. Pokud je úspěšnost nižší, zkuste více komunikovat s uchazeči poté, co jste jim nabídku učinili, a získejte od nich co nejvíce informací. Vzhledem k relativně uzavřenějším českým povahám, což u programátorů platí dvojnásob, to není vždy zcela jednoduché.

V tomto směru je situace pro konzultanty personálních agentur jednodušší. Zůstávají v pravidelném kontaktu s uchazečem, a získat informace o nabídkách a důležitých faktorech, které ovlivní uchazečovo rozhodování, pro ně není tak obtížné. To pak dává možnost jejich klientům na situaci rychle reagovat a případnou nabídku tomu přizpůsobit. Ne vždy je samozřejmě možné a žádoucí přeplatit konkurenci nebo posílit některý z benefitů.



Mzdy v ČR podle pozic v IT a odpracovaných let (v Kč)


Porovnání mezd IT specialistů v ČR a USA

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist