Čína vyzvala Evropskou unii ke zrušení již 17 let trvajícího zbrojního embarga, aby se podle Pekingu zlepšily vztahy obou stran.
Výzva přišla ještě před zahájením euro-asijského setkání v Helsinkách konaném tento víkend.
„Doufáme, že bude Evropská unie ctít své závazky a dospěje k politickému rozhodnutí vedoucímu k zrušení zákazu v nejbližší době,“ prohlásil zástupce čínského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci.
Čínský premiér Wen Jiabao se zúčastní jednání ASEM ve Finsku, kam ho doprovodí jeho kolega z ministerstva zahraničí Li Zhaoxing. Setkání je výroční událostí, kdy se sejdou evropští a asijští lídři posledního desetiletí.
Ještě před rokem francouzský prezident Jacques Chirac a bývalé německý kancléř Bernard Schroder obhajovali ukončení embarga uvaleného na Čínu. Nesouhlas uvnitř „pětadvacítky“, stejně jako silná opozice k tomuto návrhu ze strany Spojených států, Japonska a organizací pro lidská práva, vedly k ponechání embarga. Peking jednající strany nepřesvědčil ani svým novým zákonem týkajícím se zamezení vyhlášení nezávislosti Tchajwanu třeba i vojenským úderem.
Washington argumentoval tím, že prodej evropských zbraní a technologií Pekingu může znamenat vážné ohrožení amerických vojenských sil v oblasti.
Tento rok předseda Evropské komise prohlásil, že aby bylo zbrojní embargo zrušeno, musí udělat Čína pokrok v oblasti ochrany lidských práv.
Na dnešním jednání europoslanci rovněž doporučili ponechat zákaz beze změny, dokud se v Číně nevyřeší sporná otázka lidských práv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist