Evropská komise začne přímo informovat parlamenty členských zemí o všech svých iniciativách a návrzích. Oznámila to dnes v Helsinkách místopředsedkyně EK Margot Wallströmová. Nicméně připomínky poslanců národních parlamentů budou mít jen informativní charakter a záleží na komisi, zda je vezme v úvahu.
Komise bude posílat nové návrhy a konzultační dokumenty do parlamentů elektronickou poštou. "Procedura má zajistit, aby byl hlas národních parlamentů slyšen," dodává prohlášení. Jejich komentáře budou pečlivě zváženy, uvedla Wallströmová.
Nicméně komise také zdůraznila, že se nic nemění na procedurách při schvalování evropské legislativy, kterou z iniciativy EK potvrzuje Rada EU (členské státy) a v některých případech Evropský parlament.
Přímé informování národních parlamentů o iniciativách Evropské komise schválil summit EU v červnu.
Hlavním smyslem procedury je možnost, aby národní parlamenty daly najevo námitky již v ranném stadiu legislativního procesu, a ne až tehdy, kdy je případně kontroverzní iniciativa těsně před schválením.
Evropská ústava, kterou loni zamítli v referendu Francouzi a Nizozemci, navrhovala, aby komise provedla změny v návrhu, pokud to budou požadovat parlamenty aspoň třetiny členských zemí. Nově zaváděná konzultační procedura však možnost parlamentům, aby přiměly komisi ke změnám, nedává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist