Pojďme se podívat na úroveň odměňování vrcholových manažerů v Evropě a pro zajímavost na to, jaká je úroveň odměňování politických manažerů -"leaderů" hospodářství jednotlivých zemí.

Vrcholovými manažery jsou pro tento článek nazýváni manažeři úrovně generálních ředitelů a členů představenstev nejvýznamnějších evropských společností. Zde nacházíme tři úrovně manažerů, kteří jsou členěni do skupin dle metodologie společnosti Hay Group pro hodnocení velikosti pracovních funkcí (technické znalosti a dovednosti, řešení problémů a odpovědnosti).

V tomto příspěvku se budeme věnovat zejména té první "nejnižší", neboť zde jsou funkce, jejichž velikost je srovnatelná s velikostí nejvyšších manažerských funkcí v České republice. Další, vyšší skupiny manažerů už nemají v České republice srovnání, zkrátka tak velké manažerské funkce v ČR neexistují. Politickými "leadery" budeme nazývat předsedy vlád.

Veškeré informace jsou čerpány ze studií odměňování společnosti Hay Group "Evropský průzkum odměňování vrcholových manažerů 2005", "Průzkum odměňování vrcholových manažerů v ČR 2005" a "Porovnání odměňování politiků a státních úředníků 2006".

Vzhledem k tomu, že se budeme zabývat různými složkami odměňování, bude užitečné si nejprve připomenout z čeho se skládá celkový balíček odměňování /celková odměna, což ukazuje níže uvedená tabulka.

ZÁKLADNÍ MANAŽERSKÉ MZDY: NEJNIŽŠÍ V NORSKU

Odměňování vrcholových manažerů je velmi rozdílné napříč jednotlivými evropskými zeměmi. V kategorii manažerů, srovnatelných s našimi vrcholovými manažery, je úroveň odměňování na úrovni základních mezd nejvyšší v Německu, Itálii a Velké Británii (o 9 - 12% vyšší). Naopak nejnižší úroveň odměňování je v Norsku.

Porovnáme-li evropský průměr s odměňováním v České republice, pak je odměňování českých vrcholových manažerů o cca 50% nižší. Pro informaci uvádíme, že základní plat (medián evropského trhu) námi analyzované skupiny manažerů je EUR 280 000.

NEJŠTĚDŘEJŠÍ JE FARMACIE

V Evropě nejlépe platí své vrcholové manažery farmaceutický sektor (12% nad průměrem), jenž je následován bankovním sektorem (9% nad průměrem) a sektorem informačních technologií (8% nad průměrem). V České republice jsou vrcholoví manažeři nejlépe placeni v bankovních společnostech, a to o plných 40 % výše, než je český průměr.

Nejlépe placenou funkcí je logicky funkce generální ředitel (11% nad průměrem). Finanční ředitelé a ředitelé pro lidské zdroje jsou placeni okolo evropského průměru. Nejníže placenou funkcí je funkce technický ředitel, která je placena 10% pod průměrem evropského trhu.

V BONUSECH VEDOU NĚMCI

Co se týká velikosti cílového bonusu nejlépe jsou na tom vrcholoví manažeři v Německu, kde vrcholoví manažeři dostávají bonus ve výši 100% jejich základní mzdy, zatímco v Norsku a Švédsku je to pouhých 25%. V České republice je cílový bonus typicky na úrovni 50% základní mzdy.

V celkovém příjmu je nejvyšší úroveň odměňování opět v Německu, a to o plných 55% nad evropským průměrem. S odstupem následuje Francie (13% nad průměrem) a třetí nejvyšší úroveň odměňování je v Itálii (12% nad průměrem). Norsko dosahuje pouze 47% evropského průměru, Česká republika pak jen 37% evropského průměru.

POLITICI MAJÍ MÉNĚ

V tomto kontextu je zajímavé podívat se, jaká je úroveň odměňování polických "leaderů", předsedů vlád. Z evropských premiérů se může nejvyšším celkovým příjmem pochlubit britský předseda vlády. Přestože se tato částka zdá být svojí výší 268 500 EUR značná, představuje pouze zlomek toho - necelých 8 %, co by mohla mít ve Velké Británii podobně důležitá funkce v privátním sektoru.

Pro zajímavost přikládáme v grafu srovnání odměňování všech premiérských funkcí napříč 13 evropskými zeměmi (na úrovni celkového příjmu) a jejich porovnání s odměňováním v privátním sektoru.

Pro ilustraci toho, jak propastné mohou být rozdíly v odměňování mezi státní sférou a soukromým sektorem, lze použít některé údaje získané ze studií společnosti Hay Group. Z těchto studií např. vyplývá, že v Polsku a v Portugalsku je odměňování premiérských funkcí zhruba na 5 % toho, co by na obdobně důležité funkci měli tito představitelé v privátním sektoru.

V této souvislosti se přímo nabízí otázka, zda mohou tak "nízko" placení vrcholoví úředníci - manažeři, zastávat tak důležité funkce, a co je láká jít a pracovat za tyto platy, které jsou propastně nižší, než by mohli dostat v soukromé sféře. Tím lákadlem bude určitě moc, vliv, nejrůznější zajímavé kontakty a vstup do oblastí, o kterých se ostatním manažerům může jen zdát.

POŽITKY A POBÍDKY PRO TOP MANAGEMENT


Podívejme se ještě na pobídky, benefity a požitky, typické pro vrcholové manažery. Nejvýznamnějším pobídkou pro evropské vrcholové manažery jsou akciové plány. Tyto plány jsou obvyklé zejména v Irsku, Francii a Belgii, kde je nabízí více než dvě třetiny společností. Pro srovnání v České republice akciové plány nabízí pouze 20 % společností.

Hodnota těchto plánů může představovat až 50 % ročního příjmu manažera, jako je tomu například ve Velké Británii. V USA akciové plány jsou ještě vyšší a představují až 65%. Naopak nejnižší úroveň těchto pobídek je ve Španělsku a Norsku.

Pro oblast státní správy tuto část celkového odměňování nemáme k dispozici, neboť oceňování požitků pro tento sektor je velmi složité (sídlo premiéra, ochranka...) a mnohdy nemožné (imunita, modrý majáček...). Jiné naopak úplně chybí.

VE VOZECH JSME SI ROVNI

Velmi důležitým benefitem jsou nejrůznější zdravotní pojištění a penzijní plány, jejichž význam je stále ještě u vrcholových manažerů v České republice poněkud podceňován.

Jedním z nevýznamnějších požitků, který se stává nezbytnou součástí celkové odměny, je služební automobil.

Zde se vrcholoví manažeři, působící v ČR, téměř vyrovnávají svým evropským kolegům. Porovnáme-li ceny služebních vozů na mediánu mezi Evropou a Českou republikou zjistíme, že rozdíl je 15 000 EUR. Zatímco v Evropě je průměrná cena služebního vozu 65 000 EUR, v České republice je to 50 000 EUR. Pouze torzo společností nabízí svým manažerům služebního řidiče, tolik oblíbeného u politiků.

LOUČENÍ VE VELKÉM STYLU

Na závěr se tedy ještě podívejme, jak se "loučí" zaměstnavatelé se svými vrcholovými manažery. To znamená, jaké je odchodné, chcete-li, jaké jsou "zlaté padáky". Nejvyšší odchodné se nabízí v Itálii a představuje až 300% ročního příjmu manažera. V Německu je to 250%, ve Francii 200%. Evropský průměr je 110%. V České republice představuje 50 - 100% ročního příjmu manažera.

HRM0605_19.gif

HRM0605_20.gif

Aleš Jirec
konzultant společnosti Hay Group