Případná kandidatura Prahy na pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020 je podle Českého olympijského výboru (ČOV) politizovaná a zneužívaná před volbami do pražského zastupitelstva. Výbor je tím znepokojen. Vyzývá zástupce politických stran, které se debaty účastní, aby svá prohlášení stavěli na ověřených skutečnostech, a ne na emocích, informoval dnes prostřednictvím mediálního zastoupení předseda ČOV Milan Jirásek.


Proti případné kandidatuře, o níž uvažuje nynější radniční koalice ODS a ČSSD, se nedávno postavili opoziční SNK-ED. Hovoří o devastaci velkých pozemků, nevyužitelnosti megalomanských staveb po hrách a pravděpodobném zadlužení města. Na základě analýz pořádání her v jiných městech SNK-ED tvrdí, že nejsou finančně výhodné.
Strana zelených zase začala sbírat podpisy pod petici za referendum o hrách, musí jich získat asi 57.000. Také zelení hovoří o hrách jako o finančním dobrodružství. SNK-ED se pokoušeli prosadit návrh na vyhlášení referenda o hrách na sedmi uplynulých zasedáních zastupitelů, nikdy však neuspěli.


"Český olympijský výbor plně respektuje kritický postoj některých politických stran k olympijské kandidatuře České republiky. Nicméně ČOV zásadně nesouhlasí s tím, aby kritici olympiády opakovaně používali ve svých prohlášeních nepravdivé či překroucené informace," uvedl Jirásek. Patří k nim podle něj tvrzení o finanční náročnosti her, využitelnosti sportovišť pro rekreační sport, ubytovacích kapacitách v Praze a o tempu dostavby dopravní infrastruktury.
Podle analýzy by přímé náklady na hry činily 135 miliard korun a dalších až 600 miliard by byly nepřímé investice, třeba do dopravní infrastruktury. Podle studie by byly hry ziskové.