Zástupci Gymnázia Buďánka nepřišli v úterý na radnici Prahy 5 podepsat novou nájemní smlouvu na část školního areálu Pod Žvahovem. Podle informací z radnice poslali ještě v noci připomínky. Úřad s nimi nesouhlasí, řekl mluvčí smíchovské radnice Jiří Baumruk. Představitelé Tanečního centra Praha novou nájemní smlouvu na druhou část budovy uzavřeli.

Budoucnost gymnázia zůstává nejistá. Radnice mu vypověděla smlouvu koncem srpna. Prostory by škola měla vyklidit do konce listopadu. Zástupci úřadu tvrdili, že gymnázium porušilo smluvní podmínky, protože nezaplatilo včas část nájemného. Zástupci školy ale říkali, že podle jejich právního výkladu zaplatili v termínu. Z budovy se gymnázium stěhovat nehodlá.

Problém byl také v tom, že součástí původní smlouvy bylo to, že gymnázium pronajme část budovy tanečnímu centru. Podle dřívějších informací z městské části gymnázium smlouvu nesplnilo. Zástupci gymnázia ale říkali, že se na smlouvě chtěli dohodnout a opakovaně předkládali taneční škole návrhy ujednání.

Radnice nyní připravila pro obě školy dvě samostatné smlouvy. Jejich podpisem by se výpověď zrušila, uvedl Baumruk. Obě školy by podle něho musely podepsat pouze dohodu o užívání společných prostor, jako jsou chodby a jídelna. Radnice opět vyzvala zástupce gymnázia, aby přišli podepsat novou smlouvu ve středu ráno, dodal mluvčí.

Škola i studenti považují výpověď za neoprávněnou. Dle školy by za normálních okolností nebyl závažný problém sehnat jiné učební prostory, ale vzhledem k tomu že gymnázium je v budově teprve první rok a na její rekonstrukci vydalo značné finance, nemá nyní dostatečné prostředky k opatření jiných vyhovujících prostor.

Studenti gymnázia Buďánka proto dne 22. září ustanovili studentský krizový výbor, který má za úkol pokusit se pomoci situaci řešit. Na středeční odpoledne 11. 10. od 16.45 gymnazisté chystají shromáždění za zachování školy u kostela sv. Václava poblíž stanice metra Anděl. Před vlastní demonstrací od 14.15 hod. výbor zorganizuje v budově školy tiskovou konferenci.

Městská část Praha 5 pořádá tiskovou konferenci také 11. října, v 10:00 v kavárně vily Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5 - Smíchov. Na programu by měl být mimo jiné podpis nové smlouvy s osmiletým gymnáziem Buďánka a Taneční konzervatoří na pronájem budovy bývalé základní školy Pod Žvahovem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist