Vrcholem čtyřdenního pražského trenérského sympozia Evropského unie fotbalových trenérů bylo dnešní vystoupení trojice reprezentačních koučů, jejichž týmy se zúčastnily letošního mistrovství světa. Trenéři finalistů Marcelo Lippi a Raymond Domenech prozradili něco ze svých zásad, díky kterým se jejich celky dostaly do finále turnaje, jejich český kolega Karel Brückner zase shrnul poznatky, v čem byl šampionát přínosem a v čem se naopak fotbal vyvíjí špatným směrem.
Úspěch rodí Alpy i dovolená
Domenech se vrátil až do přípravného období před turnajem, kde se podle něj zrodil francouzský úspěch. Začal totiž tím, že tým sezval v polovině května i s rodinami do francouzských Alp. "Místo tvrdého drilu jsme začali společným výstupem do 2600 metrů, kde jsme se brodili v hlubokém sněhu a společně přenocovali v obyčejné ubytovně. Tam začala soudržnost, která byla pro cestu do finále klíčová," prozradil Domenech.
Lippi řekl, že příprava před turnajem je důležitá, ale pohoda se dá získat různými způsoby. Záleží na každém, jaký zvolí systém. Výsledky se podle něj příliš nelišily. "Vidíte - Francouzi byli na horách, my zase měli volno. Ale nakonec jsme oba došli do finále," reagoval na svého předřečníka.
Rychlost v hlavní roli
Podle českého kouče Brücknera může mít úspěch pouze tým, jehož hráči se dokázali přizpůsobit vývoji. "Fotbal dnešní doby, to je především práce v rychlosti a výjimečné řešení ofenzivních akcí. Pro reprezentační týmy je důležitá navíc i zkušenost a německý turnaj to ukázal - někteří hráči v klubech už neměli takovou výkonnost, ale na šampionátu z nich týmy profitovaly," všiml si Brückner, kterému právě řada zkušených opor scházela kvůli zranění.
Připomněl také, proč národní tým na turnaji v Německu skončil příliš brzy. "Srovnám jen dvě poslední kvalifikace: na ME jsme postupovali jako první a odehráli jsme ji v podstatě s třinácti hráči. Před MS i na něm jsme měli problémy, v kvalifikaci nastoupilo 33 hráčů a postupovali jsme přes baráž jako poslední," naznačil hlavní příčinu pozdějšího selhání.
Pomůže video?
Výrazně se Brückner pozastavil nad tím, že rychlosti fotbalu nestačí pravidla, která se příliš nevyvíjejí. Lze to podle něj rychle zjistit z debat s rozhodčími. "Už nerozhodují pravidla, ale takzvaný trend, jak se některé věci posuzují. Rozmohly se zákroky při standardních situacích, nikdy v minulosti nebylo tolik faulů loktem," upozornil Brückner, co rozhodčím už dávno vyčítá.
Uznává však, že sudí mají svoji roli stále ztíženou. "Mají na všechno zlomek času, proto by možná bylo vhodné začít využívat videozáznamy. A bylo by dobré rozhodčím poradit, aby dvaceticentimetrový ofsajd nebyl ofsajdem. A ke zvýšení atraktivity by možná pomohly i větší branky," uvedl další příklady, které podle něj mohou přinést do fotbalu více gólů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist